Ekonomi

İzmir’de suya zam yapıldı! O tarihten itibaren geçerli

İzmir’de su fiyatlarına zam geldi. CHP ve İyi Parti meclis üyelerinin oy çokluğu ile alınan karara göre; 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren suyun metreküp fiyatına yüzde 11,76 oranında zam uygulanacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında Ağustos ayı birinci olağan meclis toplantısı. Toplantıda CHP ve İyi Parti meclis üyelerinin oy çokluğu ile su fiyatlarına zam uygulanmasına karar verildi.

1 Eylül’de uygulanacak

Su zammı ve alt yapı çalışmalarında kullanılması için 34 milyon dolar ve 49 milyon 800 bin avro kredi çekilmesine ilişkin önergenin görüşüldüğü toplantıda konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 5,57 liraya yükselirken, 14-20 metreküp fiyatı 6,02 liraya yükseldi. 21-üstü metreküp suyun fiyatı ise 12,41 liraya yükseltilmesi kararlaştırıldı.

1 Eylül 2020’de uygulanmaya konulacak su zammını ise AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal eleştirirken Başkan Soyer su zammını maliyetleri karşılaması için yaptıklarını belirtti.

8 ay önce yine zam yapılmıştı

Ret oyu kullanan Hızal ise, “8 ay önce yine zam yapılmıştı. Grup olarak yatırım odaklı talep edilmiş kredilere onay veriyoruz. Kiraz’daki su ihtiyacı Kiraz Belediyesi tarafından tankerlerle gideriliyor. 16 ay önce bu sorunu gidereceğinizi söylemiştiniz. Bu sorun sadece Kiraz’da değil Dikili’de, Foça’da, Karaburun’da ve tüm şehirde yaşanıyor. Bu şehirde neredeyse 72 saat suların kesildiği dönemi yaşıyoruz. Bir taraftan mağdur edeceksiniz, su ihtiyacını gideremeyeceksiniz, bir taraftan çıkıp su zammını savunacaksınız. Bu kabul edilir bir durum değil. Burada babalar gibi bir zam yapıldı.” Açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler