Gündem

İzmirli Eczacı Kendi Ürettiği El Dezenfektanıyla Fırsatçıların Önünü Kesti

İzmir Eğitim Diş Hastanesi bünyesinde eczacı olarak görev yapan Ali Uslu, hazırladığı el dezenfektanı ile Sağlık Bakanlığı tarafınca hazırlanan el rehberine adını yazdırdı. Bu sayede de tüm kamu hastanelerinde görev yapan eczanelerin bu el dezenfektanını hazırlamasına öncülük etti.

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden 2013 yılında mezun olan ve çeşitli hastanelerin bünyesinde çalıştıktan sonra geçtiğimiz yıl İzmir Eğitim Diş Hastanesine geçen 30 yaşındaki Ali Uslu, başlangıç noktası Çin’in Wuhan kenti olan ve daha sonra bütün dünyaya sıçrayan corona virüs için en gerekli malzeme olan dezenfektanı kendisi üretmeye karar verdi.

Çalıştığı hastanede hem iş arkadaşlarının hem de hastaların sağlığı için el dezenfektanı yapmak için depoda bulunan kimyasal malzemeleri kullanmak adına Başhekim Uzman Diş Hekimi Akın Coşkun’dan onay alan Ali Uslu, yaklaşık 2 hafta önce laboratuvara kapandı ve ilk başta deneme amaçlı 5 litrelik bir el dezenfektanı hazırladı.

Uslu, hazırladığı el dezenfektanının yapısını ve etkisini oldukça beğenen sağlık görevlilerinden sonra çalıştığı hastane için de her gün 25 litre dezenfektan üretmeye başladı.

Uslu’nun bu çabası ve üretimi, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Tedarik Planlama, Stok ve Lojistik Yönetimi Daire Başkanlığı Hastane Eczacılığı Yönetim Birimi tarafınca hazırlanan “Majistral El Antiseptiği Hazırlama Kılavuzu”nda bahsedildi. Bu kılavuzun her hastaneye ulaşımından sonra Türkiye genelindeki tüm kamu hastanelerinde aynı formülden el dezenfektanı yapılmaya başlandı.

İHTİYAÇLAR GİTTİKÇE ARTIYOR

Eczacı Ali Uslu,yaptığı açıklamada,corona virüs salgınından sonra hem sağlık görevlilerinin hem de hastanede bulunan hastaların dezenfektan gereksinimleri hızlıca artmaya başladığını belirtti.

Dezenfektan gereksiniminin devlet hastanelerinde ihale usülüyle karşılandığının altını çizen Uslu, “Salgının Türkiye’de etkisini artırmasının ardından firmalar bunları istenilen sürede temin edemeyebileceklerini söyledi. Üniversitede aldığım eğitim kapsamında el dezenfektanı üretebileceğimi düşündüm ve bunu hayata geçirdim. El dezenfektanları piyasada 90 liraya satılırken, ben hastanenin deposunda bulunan maddelerle litresini 20 liraya mal ettim. Böylelikle hastane bütçemize de katkı sağlamış oldum.” diye konuştu.

EL DEZENFEKTANI HAZIRLAMA KİTAPÇIĞINDA KENDİ FOTOĞRAFINI GÖRDÜ

Ali Uslu, hazırladığı formülle ve öncüsü olduğu bu hareketle Sağlık Bakanlığı tarafından tebrik edilmenin gurur verici olduğunu söyledikten sonra el dezenfektanı hazırlama kitapçığında kendi fotoğraflarını görmekten oldukça mutluluk duyduğunu ekledi.

Biraz destek ve yardımla eczacıların yapabileceklerinin ne kadar çok olduğunu gösteren Uslu, şöyle açıkladı:

“Normalde eczacılar hastanelerde el dezenfektanları yapmıyordu bunlar hazır olarak alınıyordu. Artık ülkemizde bulunan tüm hastanelerde meslektaşlarım el dezenfektanı yapar hale geldi. Böylelikle fırsatçıların önü kesilmiş oldu. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, bu süreçte verdiği mücadeleyi tüm halkımız görmekte, olağanüstü bir çaba harcıyor. Ben de bir eczacı olarak Bakanımızın ve sağlık çalışanlarının olağanüstü mücadelesine yaptığım el dezenfektanıyla destek vermeye çalışıyorum.”

Hastane Başhekimi Akın Coşkun ise Ali Uslu’nun yaptığı çalışmayı takdir ederek, “Çalışmayı İl Sağlık Müdürümüz Mehmet Burak Öztop, Bakanlık yetkililerine aktardı. Ardından Ali Bey’in başlattığı çalışma hazırlanan kılavuz da yer aldı. Hastane olarak bundan mutluluk duyduk.” diye konuştu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir