GündemPolitika

Joe Biden kimdir? Joe Biden kaç yaşında? Joe Biden ne iş yapıyor? ABD’de seçim sistemi nasıl? Biden-Trump rekabetinde son durum

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) seçim heyecanı yaşanıyor. Cumhuriyetçi Donald Trump mı yoksa Demokrat Joe Biden mı seçimi kazanacak merak ediliyor.kamuilanları.com  Türkiye’de ise vatandaşlar Trump’ın rakibi Biden hakkında araştırmalar yapıyorlar. Peki, Joe Biden kimdir? Joe Biden kaç yaşında? Joe Biden ne iş yapıyor? Biden-Trump rekabetinde son durum

Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD), önümüzdeki dört yıl boyunca yönetecek olan ismin açıklanmasına az bir zaman kaldı. Trump ve Biden arasındaki kıyasıya rekabet devam ediyor. Türkiye’de ise vatandaşlar Biden hakkında araştırmalar yapıyorlar. Joe Biden kimdir? Joe Biden kaç yaşında? Joe Biden ne iş yapıyor?

Joe Biden kimdir?

Joseph Robinette Biden Jr. 20 Kasım 1942’de Scranton, Pensilvanya’da İrlanda kökenli Katolik bir ailede doğdu. Valerie, James Brian, ve Francis W. isimlerinde üç kardeşi bulunan Biden, İlk, orta, ve lise eğitimini Claymont’da gördü. 1965 yılında Delware Ünivesitesi, politika bilimi bölümünden mezun oldu. 1969 yılında ise Syracuse Üniversitesi Hukuk fakültesinden avukatlık unvanını aldı.

Wilmington Hukuk firmasında çalışan Biden 1970 yılında New Castle County Meclisine seçildi. Ayrıca Biden 1972 yılında da Senato’ya seçildi ve ABD tarihinin altıncı en genç senatörü oldu. 7 Ağustos 1966 tarihinde Neilla Hunter ile evlenen Biden’in eşi 1972 yılında hayata veda etti. kamuilanları.com Beau, Hunter, Naomi adlarında 3 çocukları olan Biden eşinin vefatından sonra 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Bu evliliğinden ise bir çocuğu oldu.

Senatörlük

3 Ocak 1973 tarihinde 31 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri Delaware eyaletinin senatörü olarak göreve başladı. Bu görevde 20 Ocak 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet başkan yardımcısı olana kadar kalmıştır. Joe Biden, Senatörlük yaptığı dönemin önemli bir bölümünde, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin üyeliğini ve başkanlığını yapmıştır.

2008 Başkanlık seçimleri

2008 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koyduysa da 3 Ocak 2008 tarihinde yapılan Iowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğraması nedeniyle adaylıktan çekildi.

Başkan yardımcılığı (2009–2017)

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin Başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratik Parti kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde başkanlığa seçilen Obama’nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’den görevi devraldı.20 Ocak 2017’de görevini Mike Pence’ye devretti.

2020 Başkanlık seçimleri

Biden, 25 Nisan 2019’da başkanlık kampanyasını başlattı. 18 Ağustos 2020’de Biden, 2020 Demokratik Ulusal Kongresinde Demokrat Parti başkan adayı olarak resmen aday gösterildi. Başkan yardımcılığı görevi için ise Kamala Harris’i seçti.

Politik görüşü

Liberal görüşleriyle dikkat çekmektedir. Kilisenin kamu hayatında yeri olmadığını savunan politikacı eşcinsel evliliklerinin yasallaştırılmasını da destekliyor. Biden, kürtaj meselesinde de ‘vücutlarıyla ne yapacaklarına’ ilişkin olarak seçimin kadınlara ait olması gerektiğini savunuyor. Çevre konusunda da aktif projeler yürüten ABD Başkan Yardımcısı, gaz salınımların küresel çapta azaltılması için hukuksal zeminde çabalar sarf ediyor. Biden, bağlayıcı yeni bir uluslararası antlaşma imzalanması gerektiğine inanıyor.

2003 Irak Savaşı’nı desteklemesiyle bilinen Biden, daha sonra bu konuda hatalı bulduğunu söyledi ve tavrını değiştirdi. Ayrıca Biden kendini ‘Yahudi olmayan bir Siyonist’ olarak tanımlamakta ve Yahudi lobisine yakınlığı ile de biliniyor. Biden, Filistin probleminde iki devletli çözüm modelini savunmaktadır. Gazze’ye insani yardımın sağlanmasını ve İsrail’in işgal ettiği topraklardaki yerleşim faaliyetlerini durdurmasının gerektiğini söylemektedir.Başkan Yardımcılığı görevindeyken gerçekleştirdiği, İstanbul ziyaretinde PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmiştir.

ABD’de seçim sistemi nasıl?

ABD başkanlık seçimlerinin sonucu adayların vatandaşlardan aldığı oya göre değil, seçiciler kurulu üyesi sayısına göre belirleniyor. Seçici kurullara her başkan adayının kazandığı temsilciler katılıyor. Yani ABD vatandaşlarının oyu adayı temsil edecek olan seçiciler kurulu üyesini belirlemek için kullanılıyor. Seçici kurulda yapılan oylama sonucunda ise ABD başkanı belirlenmiş oluyor.

Biden-Trump rekabetinde son durum

ABD seçimlerinde Biden 238, Trump’ın ise 213 delegeye ulaştığı öğrenildi. ABD’yi yönetecek olan ismin 270 delegeye ulaşması gerekiyor.

Kaynak:kamuilanları.com

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler