Gündem

Kadına şiddet dünyada artarken, Türkiye’de azalıyor!

İçişleri Bakanlığı tüm dünyayı etkisi alan corona virüsü salgını sürecinde Türkiye’de kadına şiddet durumu hakkında açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, corona virüsü döneminde aile içi ve kadına şiddet olaylarında dünya genelinde artarken, Türkiye’de azaldığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden, “Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Olaylarında Azalma Görüldü” başlıklı bir açıklama yayınladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, corona virüsü döneminde aile içi ve kadına şiddet olaylarında dünya genelinde artarken, Türkiye’de azaldığı ifade edildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını döneminde aile içi ve kadına şiddet olaylarında dünya genelinde bir artış olduğu gözlemlendi. Ancak bu artış Türkiye’de yaşanmadı. Türkiye’de korona vakasının ilk görüldüğü tarih olan 11 Mart tarihinden sonraki ve önceki 70 günlük dönemde, polis/jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen aile içi ve kadına karşı şiddet olayları ve müracaatları mukayese edildiğinde, olaylarda % 7’lik, hayatını kaybeden kadın sayılarında ise % 31’lik azalma görüldü.

Bu yılın 1 Ocak-10 Mart tarihleri arasında 45 bin 798 kadına şiddet olayı yaşanırken, 11 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında 42 bin 693 kadına şiddet olayı yaşandı. 1 Ocak-10 Mart tarihleri arasında 48 kadın hayatını kaybederken, 11 Mart- 20 Mayıs tarihlerinde 33 kadın hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler