Ekonomi

Kamu Bankaları Faiz İndirimi Yapacak !

Hazine ve Maliye Balnaı Berat Albayrak'ın açıklamalarının ardından kamu bankalarının faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Konu ile ilgili olarak Bakan Albayrak yaptığı açıklamalarında yüzde 9-11 bandındaki faizlerle ilgili görüştüklerini ve bunu yüzde 8-10 aralığına getirmek için mutabık kaldıklarını belirtti.

Hazine ve Maliye Balanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarında faizler hakkında önemli değerlendirmelerde bulunmuştu.

Bakan Albayrak konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarında “Yüzde 9-11 bandındaki faizlerle ilgili görüştük ve bunu yüzde 8-10 aralığına getirmek için mutabık kaldık. Bunlar, reel sektöre kazanç olacak” ifadelerine yer verdi.

Kahramanmaraş’ta iş dünyası ile buluşan Bakan Albayrak çeşitli açıklamalarda bulunarak 2020 yılına hedefler ve projeksiyonlar doğrultusunda olumlu bir başlangıç yapıldığını belirtti.

BAKAN ALBAYRAK’IN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Albayrak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Merkez Bankasının politika faizini 11,25’e indirmesine paralel olarak, kredi faizleri de hızla gerilemeye devam ediyor. Böylece bir önceki yılın ocak ayına göre ticari kredi faizleri ortalama 14 puan, konut kredisi faizleri ortalama 14 puan, ihtiyaç kredisi faizleri 16 puan, taşıt kredisi faizleri ise 15 puanın üzerinde geriledi.

Kamu bankalarımız piyasaların canlanması konusunda öncü bir rol üstleniyor ve elini taşın altına koyuyor. 9 ile 11 bandındaki faizlerle ilgili yeniden görüştük ve bunu yüzde 8-10 aralığına getirmek için mutabık kaldık. İndirimleri yansıtmaya devam ediyoruz. Bunlar, reel sektöre kazanç olarak dönecek” dedi. İşsizliğin ilk çeyrekte sert gerileyeceğini vurgulayan Bakan Albayrak, “İstihdam Odaklı Kredi Paketi ile 150 bin istihdam taahhüdü sağlandı.

Toplamda 35 milyar lira kredi tahsis edildi. İVME Paketi ile de; ocak sonu itibarıyla 64 bin 367 müşteriye, 50,2 milyar TL kredi verildi. Bunun 31 milyar TL’si yatırıma dönüştü. Alınan tedbirler meyvelerini veriyor”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir