Ekonomi

Kamu Bankaları konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları değişti!

Kamu bankaları tarafından normalleşme dönemi destekleri kapsamında konut, eşya, tatil ve taşıt kredileri sağlanıyor. Ancak bankaların konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları değişti. İşte yeni faiz oranları…

Türkiye’de corona virüsü salgını neden,iyle kamu bankaları uygun finansmanlı krediler ile vatandaşlara destek olacaklarını açıklamışlardı. Bu kapsamda Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ortak yaptıkları açıklamalar ile normalleşme döneminde uygun finansmanlı konut, eşya, tatil ve taşıt kredileri sağladılar. Ancak bankaların kredi faiz oranlarında güncelleme yapıldı. Taşıt, konut ve tüketici kredilerinin faiz oranları arttırıldı.

Tüketici ve taşıt kredisi yeni faiz oranları

Bankalar tarafından yapılan güncelleme ile beraber Tüketici kredisinde faiz oranı 1.12’ye çıkarken taşıt kredisinde de 0,82 olan faizler yüzde 1.17’ye yükseltildi.

Konut kredisi yeni faiz oranları

Bankalardan ikinci el konutlar için 0,74 faiz oranı ile azami 180 ay vade imkanından faydalanabilen vatandaşlar, artık krediden 0.87 faiz oranı ile faydalanabilecekler.

İkinci el konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar kamu bankalarına yapacakları başvuru ile 120 ay vade ve yüzde 0.87 oranında faizle kredi kullanabilecek.

Sıfır konutlar için %0,64 ile 180 ay vadeye kadar kredi imkanlarından faydalanabilecekler. İstanbul, Ankara ve İzmir ili için azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler