Kamu Haberleri

Kamu Dairesi İçin Flaş Gelişme ! Herkes İçin Geçerli Olacak

İstanbul Adalet Sarayında yeni normal hayatta duruşmaların nasıl yapılacğaı belli oldu. Buna göre duruşma salonlarında hakim ve savcı dahil herkes maske kullanmak zorunda. Ayrıca duruşmalar 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sosyal mesafe kuralı ihlal edilmeden gerçekleştirilecek.

Corona virüsü tedbirleri kapsamında mahkemelerdeki tutuklu ve acil işler dışındaki işlemlere verilen ara sona eriyor. Bu bağlamda işlemler 15 Haziran’da yeniden başlayacak. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Haziran’da iş başı yapacak mahkemeler için bir çok önlem aldı. Bu bağlamda alınacak olan tedbirler ve detaylar belli oldu.

DEZENFEKTE EDİLECEK

Bu bağlamda duruşma salonları günde 1 kez tam kapsamlı olarak dezenfekte edilecek. Bunun yanı sıra salonların önünde içeriye girecek avukat, personel, sanık ve izleyiciler için el dezenfektan cihazları bulunacak.

Hakim, savcı, avukat, memur ve vatandaşların tamamı maske takacağı gibi izleyici oturma bölgesinde birer boşluk bırakılarak oturulacak. Alınan tedbirler kapsamında duruşma salonlarında 4 metrekareye bir kişi düşecek ve sosyal mesafe kuralına riayet edilecek.

KIRMIZI ŞERİT ÇEKİLECEK

Kalabalık izleyici ve katılımcı gruplarının olduğu duruşmalarda da bu kural esnetilmeyecek. Mahkeme kalemlerinin girişlerine de kırmızı şerit çekilerek içeri girişlere izin verilmeyecek.

MASKE SATIŞ NOKTASI KURULDU

Tüm bunlarla birlikte adliye binası C girişi önüne İş Yurtları Kurumu maske satış noktası kuruldu. Bu bağlamda adliyeye maskesiz kimse giremeyecek. Bundan dolayı vatandaşlar buralardan 1 lira karşılığında maske satın alabilecek.

İlgili Makaleler