Kamu Haberleri

100 Bin Hemşire Sağlık Bakanlığı’ndan Atama Bekliyor

Sağlık Bakanlığı’nın 2019 yılı personel alım planlamasında alım yapılması beklenen kadroların başında Hemşire kadrosu gelmekte. En fazla alım yapılan kadrolardan olan Hemşirelik için alımların artırılması konusunda yeni bir talep geldi. 

Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik yapmış olduğu açıklamalarıyla atanamayan Hemşirlerin sorunlarını dile getirdi. 

100 BİN HEMŞİRE ATAMA BEKLEMEKTE

Sevilay Şenol Çelik hemşire ataması konusuna dair yapmış olduğu açıklamasında halen bu alanda eğitim veren üniversiteler hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda 132 hemşirelik fakültesi veya bölümünde 934 öğretim elamanı ile hemşire yetiştirildiğini bilgisini paylaşan Sevilay Şenol Çelik, bu okullarda 66 bin 944 hemşirelik öğrencisi olduğunu söyledi.

Eğitim bilgisinin yanında çalışan hemşire sayısı hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Çelik 2017 yılında Türkiye’de toplam 166 bin 142 hemşirenin mesleğini icra ettiği, bunların 112 bin 74’ünün Sağlık Bakanlığında, 24 bin 261’inin üniversitelerde ve 29 bin 807’sinin özel sektörde çalıştığı söyledi. 

Bu kapsamda işsiz hemşire sayısı hakkında da açıklamalarda bulunan Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik ilgili bakanlıkların çalışmasıyla atama yapılmasını talep etti.

”Günümüzde 100 bine yakın meslektaşımız eğitimini aldığı mesleğini icra edebilmek için atama beklemektedir. Buna karşın 2018 yılı itibari ile atanan hemşire sayısı 14 bin 714’tür. Bu sorunların çözümü için atama bekleyen hemşirelerin atamalarının yapılmasını, sağlık insan gücü planlamasının Sağlık Bakanlığı, YÖK, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve hemşirelik meslek örgütleri ile birlikte yapılmasını öneriyoruz.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir