Kamu Haberleri

2019 Bekçi Alımları İlkokul Mezunu Olma Şartıyla Mı Yapılacak?

Mart ayının girmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarının doğrultusunda Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım ilanının yayımlanması bekleniyor. 

Bu kapsamda yayımlanacak olan alım ilanında en merak edilen şartlardan birisi öğrenim şartı.

Peki 2019 Bekçi alım ilanı en az ilkokul mezunu olma şartıyla mı yayınlanacak yoksa en az lise mezunu olma koşulu devam mı edecek? Kamu İlanları olarak haberimizde değerlendiriyoruz. 

BEKÇİ ALIMLARINDA ÖĞRENİM ŞARTI DEĞİŞİR Mİ?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım ilanlarında değiştirilmesi dile getirilen şartların başında Yaş Şartı, Askerlik Şartı ve Öğrenim Şartı geliyor Bu şartlardan değiştirilmesi en kolay olanı ise öğrenim şartı.

Zira; Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım yönetmeliğine göre alımlar en az ilkokul mezunu adaylar arasından yapılır şeklinde madde bulunuyor. Ancak İçişleri Bakanı 2018 yılı Bekçi alımlarında bu şartın uygulanmasını Valiliklere bırakmıştır. Valilikler ise en az ilkokul mezunu olma şartını en az lise mezunu olarak güncellemişlerdi.

Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı 8 bin Bekçi alımında öğrenim şartı ‘en az ilkokul mezunu olmak’ şeklinde uygulanabilir. Ancak 2018 yılında yapılan alımlarda uygulanan lise mezunu olma şartının değiştirilmesi beklenmiyor.

BEKÇİ ALIMLARI İÇİN ŞART DEĞİŞİR Mİ?

Kamu İlanları olarak Bekçi alımları için merak edilen öğrenim şartının değiştirileceğini öngörmüyoruz. Öncelikle Bekçi alımlarına başvuruların lise mezunu şartıyla bile çok yoğun olması; lise, önlisans ve lisans mezunu adaylar arasında işsizlik oranının yüksek olması gibi nedenlerden dolayı 2019 Bekçi alımlarının da lise mezunu şartıyla yapılacağını tahmin ediyoruz. Ancak her zaman olduğu gibi ilanların en az ilokul mezunu olma şartıyla yayınlanma ihtimali de bulunuyor.

Kamuilanlari.comÖZEL Haber (Aktif Link Bağlantısı Verilmeden Alıntılanamaz)

Bekçi Alım İlanından Haberdar Olmak için Bizleri Takip Edin

Facebook Yardımlaşma ve Duyuru Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir