Kamu Haberleri

2019 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşı, Mali ve Sosyal Haklar

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlendirmek üzere Bekçi alımları yapıyor. 2019 yılı için bu rakam ise 8 bin. 

Türkiye geneli tüm şehirlere yapılacak olan 8 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımları ile şehirlerin güvenliğinin artırılması amaçlanıyor. 

Peki İçişleri Bakanlığı’nca yapılan Bekçi alımları sonrası bu personeller ne kadar maaş alıyorlar? Sosyal Hakları neler? İşte o detaylar,

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK BEKÇİ MAAŞLARI

Çarşı ve Bekçi Maaşları iki faktöre göre belirleniyor. Bunlardan birinci Bekçi personellerinin hizmet yılı ikincisi ise derecesi. Bu iki faktöre göre, oluşan en düşük ve en yüksek bekçi maaşları şu şekilde;

EGM bünyesinde Bekçi kadrosu için en yüksek maaş 25 yıl ve üstü hizmeti ile 1. derecede bulunan Bekçilere ödeniyor ve bu bekçiler 4 bin 342 TL maaş alıyorlar. En düşük maaş ise 9/2 dereceli ve daha yeni başlamış olan Bekçilere ödeniyor. Bu statüde olan bir bekçi ise 3 bin 975 TL maaş alıyor. Yani en düşük Bekçi maaşı ile en yüksek bekçi maaşı arasında 367 TL fark bulunuyor. Bu fark derece ve hizmet yılına göre kapanıyor. 

Bekçilere sağlanan mali hakların ilki tayin bedeli. Tayin bedeline ek diğer bir mali hak ise 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu uyarınca fazla çalışmaya bağlı olmadan fazla çalışma ücreti ödemesi. Bekçilerin sosyal hakları konusuna gelince; 1-8 derecelerde ek gösterge uygulanırken, 1 inci dereceden aylık alanlara 3000 ek gösterge uygulanıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir