Kamu Haberleri

2019 Haziran’da Öğretmen Seminerleri Başka Bir Şehirde Yapılabilir Mi?

Öğrenim sürecinin sona ermesinin ardından öğretmenler 1 Temmuz’a kadar görevlerinin başında olacaklar. Ders kesiminden itibaren başlayacak olan bu süreç boyunca öğretmenler mesleki eğitimlere katılacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan mesleki çalışma programı kapsamında gerçekleştirilen mesleki eğitimler ile ilgili öğretmenlerin merak ettiği konu başlıklarını haberimizde ele aldık. 

ÖĞRETMENLER SEMİNERLERİ BAŞKA İLDE YAPABİLİRLER Mİ?

Öğretmenlerin Haziran ayının ikinci yarısında yapacakları mesleki eğitim programları ile ilgili genellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nca bir yazı yazılır. Haziran ayının ortalarında yayımlanan bu yazıya göre; öğretmenlerin görev yeri dışında bulunacakları il veya ilçelerde bu programlara katılabilecekleri ilan edilir.

2019 yılı için söz konusu açıklama henüz yayımlanmadı. Ancak bu konuda yürürlükte olan ve mevzuatta yer alan bazı düzenlemeler var. Bu düzenlemelerde öğretmenlerin istemeleri halinde görev yeri dışındaki il veya ilçelerde seminerlere katılabilecekleri vurgulanıyor. 

Mevzuatta Yer Alan O Kararlar

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 38. Madde c Fıkrası

”Öğretmenler ilk haftadan sonraki seminer çalışmalarına istemeleri halinde farklı il/ilçelerde de katılabilirler. Farklı il ve ilçelerde seminere katılacak öğretmenler, seminere katılacakları il/ilçeyi okullarına dilekçe ile bildirmek ve mesleki çalışma döneminin sonunda bu çalışmalara katıldığını belgelendirmek zorundadır.”

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 87. Madde b Fıkrası

”Ders kesiminden sonra yapılan mesleki çalışmanın ikinci haftası ve sonraki günlerinde il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince hazırlanan programa göre belli merkez/merkezlerde alanları ile ilgili mesleki eğitime tabi tutulurlar. İstemeleri halinde bu eğitimi farklı il/ilçelerde de alabilirler. Farklı il/ilçelerdeki çalışmalara katılacak öğretmenler, katılacakları il/ilçeyi önceden okullarına dilekçe ile bildirmek ve katıldığı mesleki çalışmayı belgelendirmek zorundadırlar.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir