Kamu Haberleri

2019 Memur Maaşları İçin Enflasyon Farkı Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay düzenli olarak açıkladığı enflasyon rakamlarını Mart ayı içinde açıkladı. Mart ayı enflasyon rakamları bir önceki aya göre arttı. 

* Peki enflasyon rakamlarında meydana gelen bu artış ne düzeyde oldu? 

* Bu artış oranları ile ilk 3 ayda ne kadar oldu?

* Enflasyon oranları memur maaşlarına nasıl yansıyacak?

Tüm bu soruların cevaplarını Kamu İlanlari olarak sizlere aktarıyoruz. 

ENFLASYON RAKAMLARININ MEMURLARA ETKİSİ

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre; Mart ayında yukarı yönlü bir değişim oldu. TÜFE’de 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,27, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,70 artış gerçekleşti. 

Enflasyon rakamlarında Mart ayında yaşanan değişim kamu personelleri tarafıdan yakından takip ediliyor. Temmuz ayında enflasyon zammı alacak olan memurların maaşlarına yapılacak zam tutarı ise enflasyon farkının üzerinde olması halinde gerçekleşecek. 

Enflasyon yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 4’ün üzerinde gerçekleşirse, oluşacak fark maaşlara eklenecek. TÜİK verilerine göre, 2019 Ocak ayında enflasyon yüzde 1,06, Şubat ayında yüzde 0,16, Mart ayında da yüzde 1,03 arttı. Bu rakamlarla 3 aylık toplam enflasyon yüzde 2.26 oldu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir