Kamu Haberleri

2019 Polis Alımları İçin KPSS Puan Şartında Değişikliği Müjdesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz aylarda katılmış olduğu televizyon programları kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu açıklamalarında özellikle polis alımı konusu üzerinde durmuş ve bu konuda adayları heyecanlandıran müjdeler verdi. Öyle ki adayların en çok sorun yaşadığı ve talepte bulunduğu konulara dair düzenleme olup olmayacağını açıklayan Bakan Soylu merak edilen tüm soruları yanıtladı. 

Bu sorulardan bir tanesi de KPSS puan şartı oldu. Peki 2019 yılında gerçekleştirilecek olan polis alımlarında KPSS puan şartı nasıl olacak? İşte Bakan Soylu’nun açıklamaları ve detayları,

BAKAN SOYLU’NUN POLİS ALIMI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalarda polis alımlarına dair genel bigliler verildi. 2019 yılında polis alımlarının ne zaman olacağına ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağustos sonu ve Eylül başını işaret etmişti. 

Bunun yanında kendisine adaylardan gelen soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu KPSS konusunda gelen talepleri değerlendirdi. Önlisans için 70 KPSS puanı olanın daha iyi polis olacağı yönünde bir değerlenmelerinin olmadığını ifade eden Bakan Soylu başvuru konusu üzerinde durdu. 

Önlisans adayları için adım atılabileceğini ifade eden Süleyman Soylu, 70 olan KPSS puan şartının 65 olarak değiştirilmesi konusunda çalışmalar olduğunu belirtti. Bakan Soylu o konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı. 

”10 bin alım yaptık 300 bin kişi başvurdu. 8 bin bekçi alımına 280 bin kişi müracaat etti. Bu noktada da eleme yapmak zorlaşıyor. Belki yüksek okul mezunlarında bunu arkadaşlarımla konuşacağım 70 olan barajı bunu 65’e düşürebiliriz. Yaşla ilgili bir düzenleme yaptık.”

Lisans Adaylarından KPSS Şartı Dürülsün Talebi

Lisans mezunu adaylarda 60 olan KPSS şartının düşürülmesi konusunda taleplerde bulundular. Özellikle lisans KPSS’nin daha zor olduğunu ifade eden adaylar önlisans olduğu gibi puan şartının 5 puan indirilmesini ve 55 olmasını talep ediyorlar.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir