Kamu Haberleri

2019 Yılı 25. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alımı İlan Tarihi! KPSS, Yaş ve Renk Körlüğü Düzenlemesi

2019 yılı polis alımlarına ilişkin geçtiğimiz günlerde önemli gelişmeler yaşanmıştı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir haber programına katılmış ve konuyu enine boyuna ele almıştı. Adayların taleplerinde uygulamada olan şartların değiştirilmesine, önümüzde ki dönemde yapılacak alımlara dair oldukça net açıklamalarda bulunan Bakan Soylu bu konuda kamuoyunu bilgilendirdi. 

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU POLİS ALIMLARINI ELE ALDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılmış olduğu program kapsamında polis alımlarına dair eleştirilen bazı şartları değerlendirdi.

Adayların renk körlüğü için olan taleplerini, polis alımlarında uygulanan şartının esnetilmesi ve 32 olması konularına değinen Süleyman Soylu konuşmasında sıkça dile getirilen 70 KPSS şartının 60’a düşürülmesi noktasında da bilgi vermişti.

Yaş şartı konusuna dair yapmış olduğu açıklamasında bu konuda yapılan 1 Ocak düzenlemesini hatırlatan Bakan Soylu şu ifadeleri kullanmıştı. ”Ben bu konuda bir söz verdim. Bu sözümüde yerine getirdim. 31 Aralık’tı bunu 1 Ocak’a çıkarırmısın? Evet 1 Ocak olabilir, bu konuda mağduriyetler yaşanıyor, bir dönem kaybı oluyor. Bunun için kanun değiştirdik”

KPSS Şartı konusunda ise adayların taleplerini bildikleri vurgusunda bulunan Bakan Soylu KPSS’den 70 puan alan daha iyi polislik yapar, düşüncesinde olmadıklarını söyledi. Puanın düşük olması durumunda başvuruların çok daha fazla olacağını ve sürecin aksayacağını ifade eden Bakan Soylu adaylardan anlayışlı olmalarını istedi. 

Renk Körlüğü içinde sosyal medya diğer ağlardan kendilerine gelen talepler olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuda bakanlığı bir çalışma yürüttüğünü ve o çalışma neticesinde bu şart ile ilgili karar verileceğini söyledi. 

10 BİN POLİS ALIMI NE ZAMAN?

25. Dönem 10 bin polis alımlarının ne zaman olacağına dair bilgiler yine İçişleri Bakanı Soylu’dan yapılmıştı. Bakan Soylu bu konuda yapmış olduğu açıklamasında 10 Bin Polis alımı için ilanın Eylül ayında yayımlanacağını bildirdi. İlan Polis Akademisi Başkanlığı aracılığıyla adaylara duyurulacak.

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir