Kamu Haberleri

2019 Yılında En Az Lise Mezunu PÖH Alım İlanı Yayımlanacak Mı? PÖH Başvuru Şartları Neler?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün en seçkin personellerinden olan Polis Özel Harekat birimleri, lise mezunu genç adaylar tarafından merakla takip edilen alımlar arasında yer alıyor. 

Öyle ki geçmiş dönemlerde yapılan alımlara yapılan başvurular bu ilgiyi açık şekilde gösterdi. 

Bu çerçevede 2019 yılında en az lise mezunu PÖH alımı olup olmayacağı sorusu ile PÖH alımı başvuru koşullarını sizler için haber haline getirdik. 

2019’DA LİSE MEZUNU PÖH ALIMI OLACAK MI?

2019 yılında Polis Özel Harekat (PÖH) alımlarına dair değerlendirmemize başlamadan önce alımların nasıl ve ne şekilde yapıldığını sizlere aktaralım. 

EGM bünyesine PÖH alımları çeşitli yollardan yapılıyor. Bu yollardan birincisi Emniyet bünyesinde polis olan adayların kurum içinden PÖH birimlerine geçmesi. Bunun için EGM dönem dönem ilan yayımlar ve PÖH alımı olacağını duyurur.

Bu ilanlara başvuru yapan ve başvuruları kabul edilen polisler ise PÖH olmak için eğitim alırlar. PÖH alımı için ikinci yol ise; PÖH olmak için ayrıca sivil kaynaklı alım ilanlarını takip etmek. Bunun için Polis Akademisi Başkanlığı’ndan yayımlanan ilanları takip eden adaylar başvuru koşullarını sağlamaları adına PÖH olmak için başvuru yapabilirler. 

PÖH ALIMI BAŞVURU KOŞULLARI

Daha önce yayımlanan ilanlarda yer alan başvuru koşulları şunlar;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

* En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

* 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar)

* Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

* Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

* Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; sabıka ve sicil kaydı temiz olmak.

* Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak.

* Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

* Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak.

* Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

* Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

2019’DA LİSE MEZUNU PÖH ALIM İLANI YAYIMLANACAK MI?

2019 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine PÖH alımı olup olmayacağı konusu netlik kazanmadı. Bu kapsamda adaylar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama bekliyorlar. Bu konuda ne kurumdan nede bakanlığa bağlı yetkililerden açıklama gelmedi. Ancak 2019 yılı içinde yapılacak polis alımlarının bir kısmının PÖH birimlerine yapılması kuvvetle muhtemel. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir