Kamu Haberleri

2020 Yılı Taşeron İşçi Maaş Zammı İçin Masada Olan Oranlar

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu taşeron işçilerin çok uzun zamandır bekledikleri zam haberleri için bir süre daha beklemeleri gerekiyor. 

Maaşlarına sadece yüzde 4 oranında bir zam alabilen taşeron işçileri yüzde 15 seviyesinde bulunan enflasyon oranları karşısında eziliyorlar. 

2019 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilen kamu işçilerinin toplu iş sözleşmelerinden kendilerinin lehine de zam kararı bekleyen 4/D’li taşeron işçiler için müjdeli haber gelmedi. 

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN ZAM 2020 YILINDA

Kamu işçilerinin toplu iş sözleşmelerinde taşeron işçiler için tek cümlelik tek madde yer aldı. O maddede kamuda çalışan 4/D’li işçilerin maaş görüşmelerinin 2020 yılında ele alınacağı bildirildi. 

Peki 2020 yılında ele alınacak olan taşeron işçi maaş zammı görüşmelerinde, hangi oranlar konuşulacak? Kadroya alındıklarından itibaren yüzde 4 oranında zam alan taşeron işçilerin alım gücü oldukça düştü. Hatta bazı taşeron işçilerin maaşları 2019 Ocak ayında asgari ücrete yapılan zammın ardından asgari ücretin altında kaldı ve ek düzenleme yapılması gerekti. 

Masada Olan Zam Oranları

Tüm bu gelişmeler ışığında masada olan zam oranlarını konuşuyoruz. Yıllık olarak ele alacağımız zam konusunda öncelikle  memurlara ve kamu işçilerine olan zam olaranlarını hatırlatalım. Devlet 2020 yılında memurlara yüzde 4 + yüzde 4 zam verecek. Kamu işçileri için bu rakam yüzde 8 + yüzde 4. 

Taşeron işçilerin uzun süredir yüzde 4’ün üzerinde zam almamaları maaşlara yapılacak zam oranı beklentisini artırdı. Bu kaspamda yapılacak en düşük zam oranının kamu işlerine verilen yüzde 12’lik zam olacağı konuşuşuluyor. Bunun yanında 2019 yılı enflasyon oranları ile 2020 yılı enflasyon oranları yada enflasyon hedef rakamları doğrultusunda zam olabilir. Bu kapsamda masaya yüzde 13.96, yüzde 15 rakamları geliyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir