Kamu Haberleri

3 Soruda 2019/1 KPSS’siz 5 Bin PTT Personeli Alım İlanı: Kadrolar ve Özel Şartlar

PTT 2019 yılı personel alımları için geçtiğimiz günlerde yeni bir gelişme yaşandı. Çeşitli kadrolarda KPSS’siz 5 bin personel alımı yapacak olan PTT, 2018 yılı alımlarından yedek aday planlaması gerçekleştirdi.

Bu alımlar ile ilgili olarak adaylar 29 Haziran tarihinde Psikometrik testine girecekler. Yedek aday planlamasının ise Temmuz ayının ilk yarısında sonlanması bekleniyor. 

Peki bu bilgiler ışığında PTT 5 bin personel alımı ne zaman yapılacak? 

PTT KPSS Şartsız personel alım hangi kadrolarda olacak?

İlanlara başvuru yapacak adaylardan hangi koşullar istenecek?

1-) İLAN NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

PTT 5 bin personel alımı için 2018 yılı alımlarının tamamen sona ermesi bekleniyor. Kurumun Gişe Personeli kadrosuna 154 yedek aday alımı yapacağını açıklamasının ardından 2019 yılı alımlarının gecikeceği tahmini yapıldı. 

Zira 2018 yılı PTT personel alım ilanı Mayıs ayında gerçekleştirilmişti. 2019 yılında Temmuz ayına girmeye hazırlandığımız şu günlerde kurumun personel alım takviminde kayma olduğu görülüyor. 

2019 yılı alımları için ise PTT’nin süreci daha fazla uzatmayacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılı yedek aday planlamasının tamamlanması ile kurumun ilanının Temmuz ayında duyurulması bekleniyor.

2-) BAŞVURULAR HANGİ KADROLARDAN OLACAK?

PTT 2019 yılı personel alımı için alım yapılacak kadrolar az çok tahmin ediliyor. Geçmiş yıllarda yapılan alımlara göre 2019 yılında yapılacak alımların da aşağıda yer alan kadrolara olması bekleniyor.

1. Grup; Avukat, Mimar, Mühendis, PTT Uzman Yardımcısı, PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk), PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık), PTT Uzman Yardımcısı (Endüstri Mühendisi)

2. Grup; Tekniker, Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama), Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik), Gişe ve Büro Görevlisi (Firma elemanı), Postacı 

3. Grup; Elektrik-Elektronik Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, Bilgisayar Teknikeri, Matbaacılık Teknikeri, Harita Teknikeri, Teknik Ressam, Metal İşleri Teknikeri.

3-) BAŞVURU ŞARTLARI NE OLACAK?

PTT’nin personel alım ilanlarında KPSS şartı aranmıyor. Adayların sağlamaları gereken başvuru şartlarında belirleyici olanlar ise öğrenim şartı. 

Kurum her kadro için ayrı ayrı şartlar talep ediyor. Bu şartlar genel itibariyle şu şekilde,

Genel Şartlar: Türk vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini düzenli yapmaya engel sağlık sorunu bulunmamak, erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak, güvenlik soruşturması sonucu olumlu olmak. 

Özel Şartlar: En önemli ilan şartı öğrenim şartı. Bunun için adayların en az önlisans ve lisans mezunu olması gerekiyor. Bunun yanında adaylardan ehliyet, sağlık, alım yapılacak kadroya göre mesleki şartlar talep ediliyor.

PTT Postacı alımı başvuru koşulları için TIKLAYINIZ

PTT Gişe Personeli alımı başvuru koşulları için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir