Kamu Haberleri

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Ekim Ayında Meclis’ten Geçirilecek Mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan milyonlarca personeli yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi için gözler mecliste. 

1 Ekim tarihi itibariyle yeni yasama yılına başlayan Meclis’in ele alması beklenen en önemli konulardan olan ek gösterge düzenlemesinin artık çıkarılması bekleniyor. 

Uzun süredir kamu gündeminde konuşulan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafında vaat edilen düzenlemenin ne çıkacağına ilişkin gelişmeleri Kamuilanlari.com olarak değerlendirdik. 

3600 EK GÖSTERGE EKİM AYINDA ÇIKAR MI?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların beklediği düzenleme için 4 meslek grubu belirtildi. Tüm memurlar tarafından beklenen düzenleme için açıklanan o meslek grupları ise öğretmenler, hemşireler, polisler ve din görevlileri. Bu dört meslek grubunda çalışan personellerin ek göstergelerininin yükseltilmesi ile maaşlarda çok büyük bir değişme olmayacak. Ancak bu kamu personellerinin ikramiyelerinde en az 20 bin TL’ye varan artışlar olacak. 

Ek gösterge düzenlemesi ile yaklaşık olarak 280 bin polis, 1 milyon 100 bin öğretmen, 110 bin hemşire, 120 bin din görevlisi için maaş ve ikramiyelerinde artış olacak. 

Ek gösterge konusunda en önemli nokta ise yasasının ne zaman çıkacağı. Bu konuda uzun süredir beklemede olan kamu personelleri Meclis’in açılması ile bı konuda yapılacak görüşmelerin gerçekleştirilmesini bekliyor. Ancak ek gösterge çalışmaları henüz meclise gelmedi. Çalışmaların tamamlanması, TBMM’ye iletilmesi, ve görüşmelerin gerçekleştirilmesinin Ekim ayında tamamlanması zor görünüyor. EK Gösterge için konuşulan tarih ise Aralık 2019 ile Ocak 2020 dönemi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir