Kamu Haberleri

5 Soruda 2019 Yılı Polis Memuru Alımı: KPSS, Yaş, Renk Körlüğü Şartları

İçişleri Bakanlığı’nın personel alımı planlaması kapsamında 2019 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü için 10 bin polis alımı yapılacak. 

25. Dönem POMEM kapsamında Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan ilan ile adaylara duyurulacak alımlarda ise bazı başvuru koşulları değişecek. 

İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle adaylar tarafından sıklıkla dile getirilen şartlar için değişiklik müjdesi vermişti. Peki hangi şartlarda değişiklik olacak, hangi şartlar aynı kalacak? İşte konuya dair tüm açıklamalar.

5 SORUDA 2019 YILI POLİS MEMURU ALIMI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalar ve detayları, 

1-) 2019 Yılı 25. Dönem POMEM Polis Alım İlanı Ne Zaman Yayımlanacak?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılmış olduğu televizyon programında bu sorunun yanıtını adaylarla paylaştı. Polis alımı konusunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Soylu, bundan sonra yapılacak alımların Ağustos ayı sonu, Eylül ayı başı gibi ilan edileceğini açıkladı. 

2-) Polis Alımlarında KPSS Puan Şartı Değişecek Mi?

KPSS puan şartının değişmesi konusunda adayların sosyal medya başta olmak çok sayıda platform aracılığıyla dile getirdikleri talepleri vardı. Bakan Süleyman Soylu’ya bu konuda iletildi. 

Bu konuda bir çalışma olabileceğini ifade eden Süleyman Soylu önlisans adaylarından talep edilen 70 KPSS puan şartının değişeceği sinyalini verdi. Bakan Soylu bu konuda 65 puan üzerinde durdu. Lisans mezunu adaylardan talep edilen 60 KPSS konusunda ise bir açıklama yapılmadı. 

3-) Yaş Şartı Değişecek Mi?

Polis alımlarında en çok dile getirilen şartların başında ise yaş şartı konusu geliyor. Bu şartın esnetilmesi adına çok sayıda aday talep ve istekte bulunuyorlar. Sosyal medya üzerinde kampanyalar düzenyeleyen adaylar yaş şartının 32 olmasını istiyorlar. 

Ancak yaş şartının önümüzdeki alımlarda değişmesi beklenmiyor. Zira İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaş şartının değişmesi noktasında çok net açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu program kapsamında kendisine sorulan yaş şartı soruna, bu konuda bir çalışma olmadığını ifade etti. 

4-) Renk Körlüğü Engeli Kaldırılacak Mı?

Renk körü olan vatandaşların polis memuru olmasını engelleyen düzenleme, polis alımlarında en çok eleştirilen konulardan birisi. Bu konuda askerlik yapılabildiğini ve bu uygulamanın sadece bir kaç ülkede uygulandığını ifade eden adaylar renk körlüğünün polis alımlarına engel olmamasını istiyorlar. 

Süleyman Soylu’ya televizyon programı kapsamında bu talebini ileten adaylar için umut olacak bir açıklama geldi. Bakan Soylu bu talepleri dikkate aldıklarını ifade ettiği açıklamasında çalışmaların başlatıldığını söylemişti. 

O Açıklama; ”Arkadaşlar çalışıyorlar, biz bir söz verdik. Uluslararası standartlara bakılacak. Sözümüz söz onlara bakılacak.”

5-) Boy Şartı Değiştirilecek Mi?

Bakan Soylu boy şartı konusunda kendisine sorulan, ”Boy şartı değiştirilecek mi?” sorusuna şu yanıtı vermişti. ”Avrupa’daki uluslararası standart nedir bakacağım. O kadar çok istiyorlar ki, bir bakacağım, dedikleri nedir”

Kamuilanlari.comÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir