Kamu Haberleri

60 ve 65 KPSS Puan Şartıyla Polis Alımı Yapılacak! İlan Tarihi ve Başvuru Şartları

İçişleri Bakanlığı’nın 2019 yılı personel alım planlamasında polis alımları içinde planlama yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine yapılacak personel alımlarına dair detaylar ise netleşmeye başlıyor. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalar ile gündeme getirilen polis alımlarında merak edilen tüm konuları ele alıyoruz. 

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanacak 2019 yılı polis alımı ilan tarihi, daha önceki alımlarda olan ancak önümüzdeki alımlarda değiştirilecek olan şartlar ve polis olmak için talep edilen diğer özellikler şu şekilde;

2019 YILI POLİS ALIMLARI

EGM bünyesine gerçekleştirilecek polis alımlarında en önemli detayların başında ilan tarihi geliyordu. Polis alımı başvurusunda bulunmak isteyen ve hazırlıklarına devam eden adaylar için ise açıklama yapıldı. Süleyman Soylu’nun katıldığı bir program kapsamında yaptığı açıklamalarda ilan tarihi belli oldu. 

İlan Tarihi: 25. Dönem POMEM polis alımları kapsamında yapılacak olan polis alımları yaz dönemi sonunda ilan edilecek. Polis Akademisi Başkanlığı’nca yayımlayacak duyuru için ise Ağustos ayının son haftası ile Eylül ayının ilk haftası ön plana çıkıyor. 

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

Binlerce adayın merak ettiği konulardan olan polis alımı başvuru şartları noktasına bazı adaylar için müjde gibi değişiklikler yapıldı. 

60 ve 65 KPSS Puan Şartıyla İlan Yayımlanacak

2019 yılı polis alımlarında en önemli başvuru şartı değişikliği KPSS puanında olacak. Lisans mezunu adaylar 60 KPSS puanıyla polis alımları için başvuru yapabilecek. Önlisans mezunu adaylar için ise 70 puan olan KPSS şartı 65 puan olarak değiştirilecek. 

Renk Körlüğü Şartı: Renk körlüğü şartının değiştirilmesi için bakanlık bir çalışma düzenliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuda yaptığı açıklamalarında bu çalışmanın önümüzdeki alımlara kadar yetiştirilip yetiriştirilmeyeceği konusunda net bir açıklamada bulunmazken şu ifadeleri kullandı.  ”Arkadaşlar çalışıyor, dünyada durum nasıl, Avrupada durum nasıl diye. Bir değerlendirme yapacağız. Yeni alımları yetişir mi, bilemiyorum, çalışıyoruz.”

2019 yılı polis alımlarında boy şartına dair adaylardan talepler gelmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu taleplere son noktayı koydu ve şartın değişmeyeceğini açıkladı. 

Diğer Koşullar

2019 yılı alımlarında adaylardan talep edilmesi muhtemel diğer koşullar şunlar;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* 5 inci maddede belirtilen eğitim kurumlarından mezun olmak,

* Yaş Şartı: 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak,.

* Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

* Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

* Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

* Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

* Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. .

Kamuilanlari.com – Özel Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir