Kamu Haberleri

830 Suriyeli Öğretmen Ataması İddiası Hakkında MEB’den Açıklama

Milli Eğitim Bkanlığı tarafından bir açıklama yapılarak basında ve sosyal medyada yer alan “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 830 Suriyeli öğretmen atandı” iddiaları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim öğretim kurumlarında, öğretmen istihdamına ilişkin koşulların ilgili mevzuat çerçevesinde belirlendiği ifade edildi.

MEB’DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Bunun yanı sıra açıklamada öğretmen olarak atandığı iddia edilen kişilerin daha önce geçici eğitim merkezlerinde görev yapan Suriyeli gönüllü eğiticiler olduğu vurgulandı.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Okullara öğretmen olarak atandığı ileri sürülen kişiler, daha önce geçici eğitim merkezlerinde görev yapmakta olan Suriyeli gönüllü eğiticilerdir. Söz konusu kişiler, eğitici eğitimi sürecinin ardından sınava girerek sertifika almaya hak kazanan kişiler arasından belirlenmiştir. Bu kişiler ‘Suriyeli Gönüllü Eğitici Taahhütnamesi’ kapsamında, Suriyeli çocukların okula uyum sürecine destek olmak üzere sınıf dışı etkinlikler, saha çalışmaları, tercümanlık, aile bilgilendirme faaliyetleri gibi belirlenen alanlarda geçici süreyle görev almaktadır. Suriyeli gönüllü eğiticilerin öğretmen kadrosunda yer alması, mümkün değildir. Söz konusu gönüllü eğiticilerin teşvik ücreti ödemeleri, anlaşmalar kapsamında UNICEF tarafından yapılmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir