Kamu Haberleri

Adalet Bakanlığı 2019 Mübaşir Alım İlanı Başvuru Şartları Nedir?

Adalet Bakanlığı bünyesinde Adliyelerde Mübaşir olarak görev yapmak isteyen adayların sağlamaları gereken genel başvuru koşullarına dair detayları haberimizde derledik. 

2019 yılı için çok sayıda Mübaşir alımı için ilana çıkmaya hazırlanan Adalet Bakanlığı bu kadro için adaylardan hem genel hemde özel bazı başvuru koşullarına haiz olunması istiyor. 

Bu çerçevede Mübaşir kadrosu için başvuru yapacak adayların sağlamaları gereken başvuru koşulları ve bilinmesi gereken tüm ayrıntılar sizlerle. 

MÜBAŞİR ALIMI GENEL VE ORTAK BAŞVURU KOŞULLARI

Adalet Bakanlığı’nca geçtiğimiz yıllarda yapılan Mübaşir alımlarında adaylardan belli başlı bazı koşullar talep edildi. Bu koşullar genel hatları itibariyle aynı olup bu şartları sağlayan adaylar Mübaşir kadrosu için başvuruda bulundular. 

İşte 2019 yılında da Mübaşir kadrosu için adaylardan talep edilmesi beklenen o kadrolar,

Genel Koşullar Neler?

Genel başvuru koşulları Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan ve tüm memur adaylarının kadro, kurum  farketmeksizin sağlamak olduğu şartlardır. Bu şartlar her kurum ilanı için geçerlidir.

Türk vatandaşı olmak.

Kamu haklarından mahrum olmamak

Erkek adayların askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olması.

657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

Mübaşir Alımı İçin Belirleyici Koşullar

Mübaşir alımlarında adaylardan talep edilen ve belirleyici etki gösteren koşullar.

Bu kadro için adaylardan uygulama sınavı, boy kilo şartı veya diğer kadrolarda yer alan özel koşullar bulunmuyor. KPSS, Yaş ve Öğrenim şartını sağlayan adaylar ilan için başvuruda bulunabilirler. İşte Mübaşir alımlarında adaylardan talep edilen o özel başvuru şartları.

Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak, 

2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavına katılmış olmak ve ilgili puan türünden 70 ve daha yukarı puan almış olmak.

En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir