Kamu Haberleri

Adalet Bakanlığı 2019 Yılı İcra Katibi Alım İlan Tarihi ve Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılı içerisinde yapacağı personel alım ilanında yer alması beklenen ve adayların yakından takip ettiği kadroların başında İcra Katibi alımları geliyor. 

İcra katibi pozisyonlarına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için bir önceki alımlarda talep edilen başvuru koşullarını ve ilanın ne zaman yayımlanacağına dair görüşlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. 

ADALET BAKANLIĞI İCRA KATİBİ ALIMLARI

Adalet Bakanlığı bünyesine yapılması planan İcra Katibi alımlarının, alım yapılacak toplam personel sayısına oranının bir hayli yüksek olması bekleniyor. 2018 yılında yapılan alımlarda 1344 İcra Katibi alımı gerçekleştirilmişti. 

2019 yılında yapılacak İcra Ktibi alımlarının da bu rakama yakın seviyelerde olması bekleniyor.

Peki 2018 yılında yapılan alımlarda yer alan başvuru koşulları nelerdi?

İlanlara kimler başvuru yapabildi?

KPSS, Öğrenim ve diğer koşullar neler?

Tm bu soruların yanıtlarını aşağıda sizlere aktarıyoruz. 

İCRA KATİBİ ALIMLARI İÇİN BAŞVURU KOŞULLARI

* Türk vatandaşı olmak,

* Merkezi sınavın yapıldığı Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak,

* Merkezi sınavda (KPSS lisans mezunları için KPSSP-3, önlisans mezunları için KPSSP-93, ortaöğretim mezunları için KPSSP-94 puan türünden) en az 70 puan almış olmak,

* Görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

* Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

* En az lise veya dengi okul mezunu olup, örgün öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,

Uygulama Sınavı

İcra Katibi olmak isteyen adayların girecekleri uygulama sınavına ilişkin koşul.

Adaylardan, uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen metinden daktilo veya bilgisayarla; verilen metne sadık kalınmak ve anlam bütünlüğü korunmak suretiyle, kelime ve cümle tekrarına yer vermeden ve yanlış yazılan kelime sayısı toplam yazılan kelime sayısının yüzde kırkından fazla olmayacak şekilde üç dakikada en az doksan kelime yazanlar, uygulama sınavında başarılı olmuş sayılacaklardır.

İLAN NE ZAMAN YAYIMLANIR?

Adalet Bakanlığı 2019 yılı personel alımları çok sayıda aday tarafından bekleniyor. 2019 yılının en büyük alımlarından birisi olması beklenen Adalet Bakanlığı ilanında ortaya çıkan rakam ise 8 bin personel alımı şeklinde. 

İlanın ne zaman yayımlanacağı konusunda ise net bilgiler paylaşılmadı. Ancak bakanlığın daha önceki alımlarına bakılırsa 2019 yılı alımlarının Mayıs Haziran döneminde adaylara duyurulması bekleniyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir