Kamu Haberleri

Adalet Bakanlığı En Az Lise Mezunu Zabıt Katibi Alımı İçin KPSS, Yaş ve Diğer Şartlar

Adalet Bakanlığı 2019 yılı personel alım planlamasına göre 8 bin civarı bir alım yapacak. 

Türkiye geneli adliyelere yapılacak bu alımlar kamu personeli alım ilanı bekleyen adayların yakından takip ettikleri ilanların başında geliyor. 

Mayıs ayı sonu ile Haziran ayı başında yayımlanması beklenen ilanlar öncesi ise adaylara daha önceki alımlarda adaylardan talep edilen başvuru koşullarını sizlere aktarıyoruz. 

ADALET BAKANLIĞI ZABIT KATİBİ ALIMI BAŞVURU KOŞULLARI

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanması beklenen personel alım ilanlarında adayların hazırlandıkları ilanların başında Zabıt Katibi alımı geliyor. 

Zabıt Katibi alımlarında adayların bir kaç aşamayı birden tamamlaması isteniyor. KPSS puan sıralaması esasıyla ilana başvuru yapacak adaylar, daha sonra uygulama sınavına onun ardından sözlü sınava tabii tutulacaklar. 

Bu çerçevede ilanların en önemli aşaması olan başvuru aşamasını detayları ile ele aldık. 2018 yılı ve daha önceki alımlarda sabit olan başvuru koşullarını aşağıda aktarıyoruz. 

Genel ve Özel Koşullar

Geçmiş yıllarda yapılan alımlarda adaylardan talep edilen tüm koşullar şunlar;

* Türk vatandaşı olmak,

* Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2018 70 KPSS puanına sahip olmak,

* Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

* 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

* 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

* Kamu haklarından mahrum olmamak,

* Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

* Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak.

* Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak.

* İlana lise, önlisans ve lisans mezunu adaylar başvuru yapabilecek. (Daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak.)

İLAN NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

İlana başvuru sürecinin ne zaman yapılacağına dair net bir açıklama bulunmazken Kamuilanlari.com olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu bu sene de alımların Mayıs son haftası ise Haziran’ın ilk haftası döneminde yayımlanmasını bekliyoruz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir