Kamu Haberleri

Adalet Bakanlığı İcra ve Zabıt Katibi Alımı Başvuru Şartları: KPSS, Öğrenim, Uygulama Sınavı

Adalet Bakanlığı’nın personel alım ilanına dair kadro detayları belli oldu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan bir paylaşımda bakanlık 11 bin 78 personel alımı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan onay aldı. 

Cumhurbaşkanlığı onayının alınmasının ardından ilanın yayımlanmasını bekleyen adaylar bazı kadrolar için araştırma yapmaya başladılar. 

Bu kadroların başında ise İcra Katibi ile Zabıt Katibi kadroları geliyor. Uygulamalı sınav esasına göre yapılan bu alımlar için muhtemel başvuru koşullarını madde madde sizlerle paylaşıyoruz. 

KİMLER ZABIT KATİBİ ALIM İLANINA BAŞVURU YAPABİLİR?

Bu kadroya dair başvuru koşullarından önce, Adalet Bakanlığı’nın tüm kadrolar için ortak belirlediği koşulları sizlerle paylaşalım. Bu koşullar her kadro için ortak olup tüm adaylar tarafından sağlanması gerekiyor.

Türk vatandaşı olmak, Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

KPSS, YAŞ, ÖĞRENİM VE DİĞER ÖZEL ŞARTLAR

Bakanlık tarafından yayımlanacak ilanlarda yer alması muhtemel özel koşullar şunlar

* 2018 KPSS’den en az 70 KPSS puanına sahip olmak

* Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak.

* Bilgisayar sertifikası olmak ya da dersini almak şartıyla en az lise mezunu olmak. Önlisans ve lisans mezunları da başvuru yapabilecek. 

UYGULAMALI SINAV 

Zabıt Katibi alımları için belirlenen başvuru koşullarında yer alan uygulamalı sınav detayı;

Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir