Kamu Haberleri

Adalet Bakanlığı Personel Alımlarında 35 Yaş Şartı Kaldırılsın Talebi

Adalet Bakanlığı 2019 yılı personel alımı kadro sayısı netlik kazandı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan açıklama ile vatandaşlara duyurulan personel alımlarına dair; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 bin 78 personel alımı için onay verdiği bildirildi.

Adalet Bakanı Gül’ün yapmış olduğu bu paylaşım binlerce adayın umutlanmasına neden oldu. Yakından takip edilen alımlar arasında olan Adalet Bakanlığı personel alımları ile ilgili de yaş talebi yeniden gündeme geldi. 

35 YAŞ ŞARTI KALDIRILSIN TALEBİ

Adalet Bakanlığı personel alım ilanı için adaylardan talep edilen belli başlı koşullar arasında KPSS’den en az 70 KPSS puanına sahip olmak, Lise, Önlisans ve Lisans Mezunu ve 35 yaşından küçük olmak. Bu şartlara ek özel koşullarda bulunmakta. 

Bu şartlardan en büyük mağduriyet ise yaş şartı konusunda yaşanıyor. KPSS’ye katılım gösterme ve merkezi atamalarda tercih yapma hakkına sahip olan 35 yaş üstü memur adayları, çoğu kurumun 35 yaş şartına takılıyor. 

Bu konuda defalarca sosyal medya kampanyası düzenleyen adaylar seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyorlar. Paylaşımlarında emekilik yaşına vurgu yapan adaylar kamuda çalışmak için yaş şartının olmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Avrupa Birliği ülkelerinde uygulamada olan düzenlemeleri örnek gösteren adaylar bu şartın tamamen kaldırılmasını istiyorlar.

Kamu İlanları olarak bizlerde adayların bu taleplerini dile getiriyoruz. 

SİZLER NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

* Sizce memur alımlarında uygulanan 30 ve 35 yaş şartı kaldırılmalı mı, kaldırılmalı mı? 

Düşüncenizi yorum olarak paylaşabilir ve sesinizi duyurabilirsiniz

Kamuilanlari.com –  ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir