Kamu Haberleri

Asgari Ücret ve AGİ Temmuz Ayında Artacak Mı? 

Memur ve emekli vatandaşlar Temmuz ayında yapılacak zammı beklemeye başladılar. 5 aylık enflasyon rakamının belli olmasının ardından enflasyon farkı zammı az çok belli oldu. 

Memur ve emekli vatandaşlar bu zammın maaşlara yansımasını beklerken bazı vatandaşlar konuya dair bazı sorular yönelttiler. 

Bu konuda asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağı konusunu merak eden vatandaşların Kamu İlanlarına yönelttikleri soruları yanıtlıyoruz.

ASGARİ ÜCRET VE AGİ ARTACAK MI?

Memur ve emekli vatandaşların maaşlarına yılda iki defa zam yapılıyor. Ocak ayında yapılan yılın ilk zammının ardından Temmuz ayında yani yılın ortasında ikinci zam yapılıyor. Yapılan zamlar toplu sözleşme kapsamında belirlenen sabit zam oranı ile enflasyon farkı oranında oluyor. 

Vatandaşlar memur ve emekli vatandaşlara yapılan bu enflasyon farkı zammını asgari ücrete yapılıp yapılmayacağını sordular. 

Asgari ücret zammı yılda bir defa yapılıyor. Ocak ayında yapılan zam Aralık ayında gerçekleştirilen 3’lü görüşmeler sonrasında belirleniyor. Bu çerçevede işçi, işveren ve hükümetin görüşmeleri sonrası 1 yıllık zam belli oluyor. Yıl içinde bu zam oranına ek herhangi bir zam yapılmıyor. Yani asgari ücret enflasyon farkı zammı almıyor. 

AGİ ARTACAK MI?

Enflasyon farkı zammı için merak edilen bir diğer konu AGİ ödemeleri. AGİ ödemelerinde de Temmuz ayında artış yaşanmayacak. Asgari Geçim İndirimi ödemeleri de asgari ücrete bağlı değiştiğinden yılda sadece Ocak ayında olmak üzere bir defa zam alıyor.

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir