Kamu Haberleri

Bakan Koca’dan Şehir Hastanelerine Sağlık Personeli Alımı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapmış olduğu röportajında, Sağlık Bakanlığı bünyesine 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan Sağlık Personeli alımlarına dair açıklamalarda bulundu. Sabah’tan Hilal Kaplan ile bir röportaj gerçekleştiren Bakan Koca’nın konuşmasının detaylarını sizlere aktarıyoruz. 

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN PERSONEL ALIM AÇIKLAMASI

Fahrettin Koca yapmış olduğu röportajında gündeme ve Sağlık Bakanlığı ile ilgili konulara dair açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda Sağlıkta Şiddet, Terörden Hüküm Giymiş Doktorlar ve Sağlık Bakanlığı’na personel alımları konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Koca önemli açıklamalarda bulundu. Kamuilanlari.com olarak Sağlık Bakanı Koca tarafından ele alınan konuların detaylarını sizlere aktarıyoruz.

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI

Sağlık Bakanlığı’na 2019 yılı içerisinde planlanan personel alımlarına dair konuşmasında şehir hastaneleri kurulduğuna vurgu yaparak başlayan Bakan Koca 2019 yılı içinde 25 bin personel alımı olacağını duyurdu. 25 bin personel alımı konusunda kadro detayı da aktaran Fahrettin Koca hekim ve eczacı atamamız olacak dedi. İşte o açıklama metni, ”6 bin 409 kişinin alımını yapıyoruz. Alımlar önümüzdeki haftalarda bitmiş olur. Ayrıca 2019’da 25 bine yakın hekim ve eczacı atamamız olacak. Açılacak şehir hastanelerimiz var, buna ek olarak genel bütçeden 63 hastanenin açılışı olacak.”

SAĞLIKTA ŞİDDET

Sağlıkta şiddet konusuna dair de açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ceza konusuna değinerek şu ifadeleri kullandı. 

”Şiddetle ilgili düzenlemeleri içeren yasa Meclis’ten geçti. Sadece asayiş tedbirlerinin olmasından yana değiliz. Bizden kaynaklanan, hekimlerin yorgunluğunu arttıran sebepleri ortadan kaldırmak ve vatandaşların sağlık okur-yazarlığını artırmak gibi birçok düzenlemeyle bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Yeni yasayla, suçu işleyen şahsın şikayete konu olmaksızın kamu davası gibi yakalanması, karakoldan serbest bırakılmayıp savcılık sonrası serbest bırakılma veya mahkemeye sevk durumunun devreye girdi.”

HEKİMLİK YAPAMAZ

Terörle bağlantısı olan ve hüküm giymiş hekimlerin çalışmalarına dair kendisine yöneltilen soru üzerine Bakan Koca şu ifadeleri kullandı.

”KHK ile kamudan uzaklaştırılan doktorların özel hastanelerdeçalışılmasına itirazlar var… Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra devlet hizmeti yükümlülüğü var. Kuralar çekilir ve 300- 600 gün arası devlet hizmeti yükümlülüğü söz konusu. Zorunlu hizmet öncesi güvenlik soruşturmasından geçmeyenlere diplomasını da veremiyoruz. Bu kişilerle ilgili 450 gün hekimlik yapmamalarını düzenledik. Sonra ise ‘Kamuda hiçbir şekilde çalışmamalı’ dedik, düzenleme buna yönelik. İster özelde ister kamuda olsun; kişi terör suçlarından bir gün dahi hüküm giymiş olsa bir daha hekimlik mesleğini yapamaz.”

Sağlık Bakanlığı atamaları ilgili gelişmelerden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.