Kamu Haberleri

Bakan Soylu’dan 2019 Yılı Polis, PÖH, Bekçi Alımı Açıklaması: Başvuru Şartları Değişiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gündem konularını, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen güvenlik operasyonları ile İçişleri Bakanlığı’na personel alımları konularına dair açıklamalarda bulundu. 

Katılmış olduğu bir televizyon programı ksapmında bu konuları değerlendiren İçişleri Bakanı Soylu, adayları hem sevindiren hemde üzen açıklamalarda bulundu. 

Özellikle polis alımı başvuru şartlarının değişmesi konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, KPSS, Renk Körlüğü ve Boy şartı konularına değindi. 

SÜLEYMAN SOYLU’DAN POLİS ALIMI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasında polis alımları, polis özel harekat alımları ve bekçi alımları adına yürütülen çalışmaları ele aldı. Bu konuda bakanlık bünyesine istihdam edilen personel sayısı ile yapılan başvuruları değerlendiren Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı. 

“Güvenlik birimlerine alacağımız adayları titiz bir elemeden geçiriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda 10 bin özel harekatçı alımına 300 bin aday başvurdu. 8500 bekçi alımına 280 bin kişi başvurdu. Üst düzey bir tercih var Devlete. Bu tercihler sonrasında elemeler oluyor, yazılı, spor testleri, mülakatlar oluyor. Bir takım kriterlerimiz var. Polis alırken 2 yıllık MYO bu dönem geldi. Bu arada biz polis eğitimini 4 aydan 6 aya ve daha sonra da 8 aya çıkaracağız.”

KPSS Şartı Değişiyor

Polis alımlarında KPSS şartının değişmesinin gündemde olduğunu ifade eden Bakan Soylu önlisans mezunları için bu şartın 65 olarak değiştirebileceğini şu sözlerle paylaştı. ”Polis alımında çok talep var diye, önlisans mezunları için taban puanı 70 yapmıştık ama değerlendiriyoruz. Muhtemelen 65’e indireceğiz.”

RENK KÖRLÜĞÜ AÇIKLAMASI

Süleyman Soylu’nun ele aldığı bir diğer konu renk körlüğü oldu. Bu konuda çalışma olduğunu kendisine de çok sayıda talep geldiğini ifade eden Süleyman Soylu çalışmanın önümüzdeki alımlara yetişip yetişmeyeceğine dair bilgi verdi. 

”Kısmi renk körlüğünde ise bana da çok talep geldi. Seçimler sırasında sahada olduğumuz için bu talepleri değerlendirdik. Arkadaşlar çalışıyor, dünyada durum nasıl, Avrupada durum nasıl diye. Bir değerlendirme yapacağız. Yeni alımları yetişir mi, bilemiyorum, çalışıyoruz.”

Boy Şartı Değişmiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis alımlarında boy şartı konusunda da talepler olduğunu ancak bu şartın değişmeceğini açıkladı. Boy şartında uluslararası standar olduğunu ifade eden Süleyman Soylu  1,62’ye indirsek 1,58 istenecek, 1,55 istenecek bunun sonu yok, dedi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir