Kamu Haberleri

Bekçi Alım İlanı Yayımlanmadan Yaş ve Askerlik Şartının Değişmesi Mümkün Mü?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımları için binlerce aday Polis Akademisi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanacak ilanı bekliyorlar. Mart ayı içerisinde yayımlanacak olan Bekçi alımlarına dair merak edilen bir konu ise başvuru şartlarının değişip değişmeyeceği yönünde. 

Çok sayıda aday özellikle yaş ve askerlik şartından dolayı mağduriyet yaşadıklarını dile getiriyorlar. Bu kapsamda bu şartlarda değişiklik talep eden adaylar ilan yayımlanmadan önce bu konularda adım atılması gerektiğini ifade ediyorlar. 

Peki Mart ayı başında yayımlanacağı ifade edilen Bekçi alımları için ilan yayımlandan önce değişiklik yapılması mümkün mü? Haberimizde değerlendiriyoruz. 

BEKÇİ ALIMLARINDA YAŞ VE ASKERLİK ŞARTI DEĞİŞİR Mİ?

81 bir şehir için EGM bünyesine görevlendirmek üzere alım yapılacağı açıklanan bekçi alımları öncesinde binlerce aday başvuru koşullarında değişiklik talep ettiler. Yaş ve askerlik konusunda dile getirilen bu taleplerin yerine getirilmesi için kısa bir süre kaldı. 

Mart ayında yayımlanacak olan alımlarda yaş şartının değişmesi için karar alınması gerekiyor. Hatırlanacağı üzere bir 2018 yılı alımlarından önce Resmi Gazete’de Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle 30 yaşından gün almış olmak şartı 31 yaşından gün almış olarak düzenlenmişti.

Bu kapsamda bu alımlarda da yaş şartında değişlik olması pek muhtemel görünmüyor. Zira Resmi Gazete’de önce bu değişiklik kararının yayımlanması ve yürürlüğe girmesi ardından ilan metninde yer alması gerekiyor. 

ADAYLAR NE İSTİYORLAR?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesine alım yapılacak Bekçi alımlarında adayların taleplerini de dile getiriyoruz. 

Yaş Talebi

Adalayların en büyük sorunu yaş şartı konusunda. Bu şartın değiştirilmesi için büyük bir talep var. Bu konuda 31 yaş şartı uygulaması adayları mağdur ediyor. Diğer kamu kurum alımlarında istenilen 35 yaş şartının Bekçi alımlarında da uygulanmasını isteyen adaylar yaş şartının esnetilmesini sık sık dile getiriyorlar. 

Askerlik Şartı

81 il bünyesine alım yapılacak bekçi alımları için dile getirilen diğer koşul ise askerlik şartı. Adayalr askerlik yapma şartının kaldırılmasını istiyorlar. Bu konuda yapılan paylaşımlarda bekçi alımları için 18 yaşındaki adayların başvuru yapabileceğinin bildiriliyor ancak askerlik yaşı ise 20 olduğunu ifade ediyorlar. 

TALEPLERİNİZİ YORUM OLARAK YAZABİLİR VE SESİNİZİ DUYURABİLİRSİNİZ

Bekçi Alım Haberlerini ve İlanlarını Yakından Takip Etmek için;

Facebook Yardımlaşma ve Duyuru Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir