Kamu Haberleri

Belediye Çalışanları İle 4/D’li Taşeron İşçilere Asgari Ücret Zammı, İkramiye ve Ek Ödeme

Devlet bünyesinde çeşitli kurumlarda görev yapan 4/D’li taşeron işçiler çok sayıda konuda sorun yaşıyorlar. 

Bu sorunların başında ise yüksek enflasyon oranlarının yanında maaşlara yapılan yüzde 4 oranında ki zam. 2019 yılı içinde çözüme kavuşturulması beklenen konu alınan bir kararla 2020 yılına sarkıtıldı. 

4/D’li taşeron işçilerin yanında sorun yaşayan bir diğer çalışma grubu ise belediye personelleri. Kadro ve maaş zammı konularında sorun yaşayan belediye çalışanlarının zam konusu ise tamamen belediyenin inisiyatifinde. 

TAŞERON VE BELEDİYE ÇALIŞANLARINA MAAŞ ZAMMI

2019 yılı için asgari ücrete enflasyon oranında yapılan zam kamuda çalışan taşeron işçişleri umutlandırmıştı. Zira KHK ile kadroya alınan işçiler için belirlenen zam oranı yüzde 4’tü. 

Bu konuda siyasilerden de destek alan taşeron işçiler için ise belirli bir süre somut adım gelmedi. Konu son olarak Türk İş ile Çalışma Bakanlığı arasında imzalanan TİS kapsamında ele alındı. Taşeron işçilere kötü haber niteliğinde olan karar doğrultusunda maaş zammı 2020 yılına sarkıtıldı. 

Bunun yanında belediye çalışanlarının çok önemli bir kısmıda maaş zammı konusunda sorun yaşadılar. Bu konuda bazı belediyeler önemli adımlar atmışlar ve çalışalarına yüzde 36, 635 TL direkt zam, 920 TL zam yada kadrolu işçilerle eşit maaş gibi haklar kazanmışlardı.

Ancak zam alan kısım almayan kısmın çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Belediye çalışanları da bu konuda her belediye için geçerli olacak zam anlaşmaları talep ediyorlar.

EK ÖDEME VE İKRAMİYE

Taşeron işçilere Ekim ayında 2. 5 günlük ikramiyesi ödenecek. İlk ödemeler Nisan ayında yapılmıştı. Bu ikramiyenin yanı sıra taşeron işçilere Aralık ayında tediye ödemelerinin son taksiti ödenecek. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir