Kamu Haberleri

Belediye Çalışanları Maaşlarına Enflasyon Oranında Ek Zam Alabilecekler Mi?

Belediye çalışanlarının maaşlarına yapılacak zam oranları belediye başkanlıkları tarafından belirleniyor. Bu konuda yerel seçimler öncesi ve sonrasında önemli gelişmeler yaşanmış dikkat çeken zam haberleri kamuoyu ile paylaşılmıştı. 

Ancak bu zam haberi her belediye çalışanı için gelmedi. Bu konuda bazı belediye başkanlıkları enflasyon oranı doğrultusunda adımlar atarken bazı belediyeler ise herhangi bir adım atmadı. 

ÇALIŞANLAR İÇİN: 635 TL ZAM, ENFLASYON ORANINDA ZAM, EK ZAM

Belediye başkanlıklarından gelen ilk zam açıklamaları yerel seçimlerden hemen önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan gelmişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışanlara o dönem 350 TL seyyanen zam yaparken İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 635 TL zam yapmıştı. 

Bu kararların ardından çeşitli il ve ilçe belediye başkanlıkları sendikalarla toplu sözleşme imzalayarak yüzde 26, yüzde 37, 635 direkt zam kararları almışlardı. 

Bu zam kararları belediye çalışanlarının yanında kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler içinde umut olmuştu. Özellikle Ocak ayında sadece yüzde 4 zam alan ve üzerine ek zam alamayan taşeron işçiler bu konuda müjdeli haber beklemişlerdi. 

SADECE BİRKAÇ BELEDİYE BAŞKANLIĞI BU KONUDA ADIM ATTI

Belediye Başkanlıkları tarafından yapılan bu zam oranları sadece bazı belediye başkanlıkları ile sınırlı kaldı. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi kamuda kurumlar bünyesinde çalışan işçilerin neredeyse tamamına yakını yüzde 4’ün üzerinde zam alamadılar. Bu konuda hatta bazı çalışanların maaşları asgari ücretin altında kalmış Çalışma Bakanlığı bir düzenleme ile bu işçilerin maaşlarını asgari ücret seviyesine çekmişti. 

İşçiler bu konuda hükümetten adım beklerken maaş zammı konusunun biran önce çözülmesini bekliyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir