Kamu Haberleri

Belediye Çalışanlarına TİS İle Maaş Zammı, Yılda İki İkramiye Gıda ve Aylık Yakacak Yardımı Müjdesi

Belediye başkanlıkları bünyesinde çalışan personellerin en önemli beklentisi maaş zammı konusu. Maaşlara zam ve Toplu İş Sözleşmesi kapsamında bazı belediyeler adım atarken birçok belediye bu konuda herhangi bir girişimde bulunmadı. 

Yerel seçimler sonrası yeni yönetimlerin bu konuda nasıl bir karar alacağı ise merak konusuydu. Bu bağlamda bir belediyeden daha bu konuda açıklama geldi. 

Adana Seyhan İmar A.Ş. bünyesinde çalışan işçiler için gerçekleştirilen TİS görüşmelerinden yetkili sendika DİSK ile kurum arasında sözleşme imzalandı. İşte o sözleşme ve detayları.

BELEDİYEDEN ÇALIŞANLARA MAAŞ MÜJDESİ

Adana Seyhan İmar A.Ş. için imzalanan toplu sözleşme törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’da katıldı. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın yer aldığı imza töreninde işçilere sağlanan haklar içinde detaylı açıklama bulundu. 

Bu kapsamda işçilere çeşitli mali haklar sağlandığını ifade eden Kemal Akay TİS ile çok dikkat çeken bir karara da imza atıldı. Belediye bünyesinde çalışan bir personel aile içi şiddet uygularsa eşi, çalışanın maaşının yarısını alabilecek. Akif Kemal Akay tarafından yapılan mali ve sosyal haklar açıklaması şu şekilde.

“Sözleşmeyle çalışanlar; öğle yemeği-yemek yardımı, günlük yol yardımı, günlük sorumluluk ve direksiyon primi, aylık yakacak yardımı, Ramazan ve Kurban Bayramı ile yılbaşı öncesi gıda yardımı, öğrenim gören işçi çocuklarının tahsil durumlarına göre yıllık öğrenim yardımı, yıllık izin yardımı, yıllık iki ikramiye verilmesi ve şirkete veya şirketin sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan belediyeye ait olan sosyal tesis, kreş, bakımevleri vb. hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı kazandı. Ayrıca sözleşmeye konulan bir maddeyle de Seyhan İmar A.Ş.’de çalışan işçinin; aile içi şiddete başvuran, eşini döven, hakaret eden, evden uzaklaştıran işçinin ücretinin yarısının (eşlerden birinin beyanı halinde) eşine ödenmesine karar verildi.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir