Kamu Haberleri

Belediye Taşeron İşçilerine 1000 TL Zam Müjdesi!

Kamu kurumlarında ve belediye başkanlıklarında çalışan taşeron işçilerin en önemli sorunlarının başında maaş zammı geliyor. 

Bu konuda görüş yazısı yayımlayan bakanlık toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zam yapılacağını ve bunun dışındaki zam kararlarının kurumların inisiyatifinde olduğunu açıklamıştı. 

Belediyelerde ve kamuda çalışan işçiler için açıklanan bu karar sonrası ise çok az sayıda belediye başkanlığı zam kararı alırken kamu kurumlarından bu yönde adım gelmedi. Zam konusunda umutsuz olan taşeron işçilere son umut ışığı ise İZENERJİ’den geldi. 

MAAŞLARA NET 1000 TL ZAM

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İZENERJİ işçileri için anlaşma DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan katıldı. Bu isimlerin yanında çok sayıda işçi de İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde hazır bulundu. 

Söz konusu anlaşma kapsamında işçilere sağlanan en önemli hak ise maaş zammı oldu. Toplu İş Sözleşmesi gereği taşeron işçilere en az 920 TL zam verildi. Ortalama 1000 TL zam verilen işçilerden en yüksek zam tutarı ise 1080 TL oldu. Bu zam ile birlikte aylık 2600 TL ile çalışan bir çalışan 3600 TL maaş alacak. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “Bu zamla birlikte ortalama her vatandaşa 920 TL ile 1080 TL arasında zam yapıldı. Vatandaşın ikramiyeleri de arttı”  ifadeleri kullanıldı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir