Kamu Haberleri

BİLSEM Sınavı Ne Zaman Yapılacak? İşte BİLSEM Sınavı İçin Belirlenen Şartlar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından BİLSEM başvuru kılavuzu yaymlandı. Yayımlanan kılavuz kapsamında başvuru şartları araştırılıyor. Peki BİLSEM 2019 başvuru tarihleri nedir?  Detayları kamupersoneli.net olarak aşağıda okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 atama takvimini yayınladı. Atama başvuruları 2 Aralık ve 9 Aralık tarihleri aralığında alınacak. Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar 17 Ocak tarihinde açıklanacak.

Bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atama başvuruları 2 Aralık 2019 tarihinde başlayacak ve 9 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecektir.

ARANAN ŞARTLAR

Bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanabilmek için şartlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendi. Buna adaylarda şu şartlar aranmaktadır:

a) Başvuru tarihi itibarıyla Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az 3 yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak,

b) Öğretmen olarak görev yapmakta olduğu ilin bilim ve sanat merkezinde atama alanında boş kontenjan bulunması,

c) 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen Atama Yapılacak Alanlar Çizelgesi’nde (Ek-1) yer alan bir alanda başvuru tarihi itibarıyla öğretmen olarak görev yapıyor olmak,

d) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumuna atanacaklar bakımından, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Yönetmeliğine göre, atama takviminde belirtilen atama tarihi esas alındığında zorunlu çalışma yükümlülüğü tamamlanmış veya zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulmuş olmak

ATAMALAR NASIL OLACAK?

Peki atamalar nasıl yapılacak? Bu atamalar 3 madde bulunuyor. Bu maddeler ise şöyle:

1) Sözlü sınav; Bakanlıkça belirlenen bölge merkezlerinde, bölge sözlü sınav komisyonları tarafından yapılacaktır.

2) Sözlü sınava katılacak öğretmenler sözlü sınav tarihinde valiliklerce “görevli izinli” sayılacaktır. Bakanlıkça kendilerine herhangi bir yolluk veya yevmiye ödenmeyecektir.

3) Sözlü sınav, Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme Sözlü Sınav Değerlendirme Formu’na (Ek-3) göre 100 tam puan üzerinden değerlendirilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir