Kamu Haberleri

Çalışma Bakanı Selçuk’tan Engelli Vatandaşlara İş Koçu Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk engelli vatandaşların çalışma hayatı içerisinde yer almalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu konuda 2018’de uygulamaya giren bazı uygulamaları dile getiren Bakan Selçuk bu uygulamaların daha yaygınlaştırılmasını istediğini ifade etti.

ENGELLİ VATANDAŞLARA ‘ENGELLİ İŞ KOÇLUĞU’ UYGULAMASI

Çalışma Bakanı Selçuk yapmış olduğu konuşmasında engelli vatandaşlar için 2018 yılında Engelli İş Koçluğu uygulamasına değindi. Bu uygulamanının 2020 yılının sonuna kadar 81 ilde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Selçuk, bu uygulamanın iş bulmada, istihdam sonrası uyum gibi konularda vatandaşlara yardımcı olacağını ifade etti.

Bu uygulamanın dünya genelinde ABD, İngiltere, Avustralya, İrlanda, Hollanda gibi birçok gelişmiş ülkede uygulandığını ifade eden Bakan Selçuk, Türkiye’de uygulamanın 8 ilde hayata geçirildiğini söyledi. Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Eskişehir, İzmir, Malatya, Tekirdağ pilot olarak devam eden uygulamanın tüm yurt genelinde uygulanmasını hedeflediklerini açıkladı. 

”Engelli İş Koçluğu uygulaması ile İŞKUR engellilerin kayıt altına alınmasından sonra bireysel profilleme çalışması yapacak, daha sonra istihdam imkanlarının araştırılmasıyla iş arama sürecinde engellilere destek olacaktır. Akabinde işverenlerle iletişime geçerek süreç hakkında bilgi verip görüşmeler gerçekleştirecek ve son olarak engelliler; engelli bireylerin aileleri, iş arkadaşları ve yöneticilerinin bilgilendirilmesi suretiyle iş yerinde ve iş dışında destek sağlanacak.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir