Kamu Haberleri

Çalışma Bakanlığı’nın Kamu İşçileri İçin Son Zam Teklifi Belli Oldu

Kamu kurumlarında çalışan 200 bin kamu işçisi için zam görüşmeleri devam ediyor. Türk İş Sendikası ile Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında devam eden görüşmeler için ise yeni bir gelişme yaşandı. 

İşçi tarafının taleplerinin ardından hükümet tarafından yeni bir teklif sunulmuştu. Türk İş tarafından kabul görmeyen bu teklifin ardından hükümetin ikinci teklifi belli oldu. 

KAMU İŞÇİLERİ İÇİN YENİ ZAM TEKLİFİ

Türk İş Konfederasyonları Genel Başkanı Ergün Atalay yapmış olduğu son konuşmasında Temmuz ayının son günlerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kendilerine sunulan zam oranlarını açıkladı. Egrün Atalay konuya dair ifadelerinde hükümetin ilk altı için yüzde 6, ikinci altı için ise yüzde 4 zam önerdiklerini ifade etti. 

Kamu işçileri için daha önce gerçekleştirilen görüşmede ise hükümet bu oranlara yakın bir oranda teklif sunmuştu. Ancak o teklifde Türk İş Sendikası tarafından kabul görmemişti. Ergün Atalay o dönem yaptığı açıklamasında enflasyonun yüzde 15 olduğu yerde yüzde 6’lık zam oranlarını kabul edemeyiz demişti. 

Türk İş Sendikası 200 bin kamu işçisi için 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesinde hükümetten; tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar enflasyon+3 puan refah payı talep etmişti. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir