Kamu Haberleri

Çalıştığı Yerden İstifa Eden Çalışan İhbar Tazminatı Ödemesi Alır Mı?

Çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşların çok sayıda hakkı devlet koruması altında. Çalışanların hem çalışma hayatlarında hemde daha sonrasında mağdur olmamaları için sağlanan bu hakları Kamuilanlari.com olarak sizlere zaman zaman aktarıyoruz.

İşverenlerin uyması gereken bu haklardan bir tanesi de ihbar tazminatı hakkı. 

Çalışana işten çıkarılmadan ve ayrılmadan önce yapılması gereken bilgilendirme kapsamında ödenen ihbar tazminatı hakkında Yargıtay’a açılan bir dava sonucunu sizlerle paylaşıyoruz. 

İHBAR TAZMİNATI HAKKI İÇİN YARGITAY KARARI

İhbar tazminatı için bir çalışan Yargıtay’a dava açtı. Çalıştığı işyerinden istifa eden bir çalışan kendisine ihbar tazminatı ödenmesini talep etti. 

Yargıtay 22. Hukuk Dairesine iletilen bu talep mahkeme tarafından değerlendirildi ve milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bir karar alındı. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi çalışan tarafından açılan davayı geçersiz kıldı. Buna neden olarak mahkeme çalışanın istifa etmesi durumunda ihbar tazminatı ödenmeyeceği ifade edildi. 

Mahkemenin İlgili Kararı

“İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.”

Mahkeme Heyeti kararında ayrıca ihbar tazminatının işi sonlandıran taraf tarafından ödeneceğini bildirdi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir