Kamu Haberleri

Devlet Memurluğunu Daha Cazip Hale Getiren Mali ve Sosyal Yardımlar

Türkiye geneli on binlerce vatandaşın hayali devlet kurumlarında işe girmek. Kamuda sözleşmeli personel, kadrolu memur gibi statülerde çalışmak isteyen adaylar bunun için uzun uğraş veriyorlar. 

Peki kamuda çalışmakta olan kamu personellerine hangi mali ve sosyal haklar tanınıyor. Tüm bu detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

KAMU PERSONELLERİNE SAĞLANAN MALİ VE SOSYAL HAKLAR

Mevzuatta yer alan hükümlere göre memurlara sağlanan bazı sosyal ve mali haklar şunlar;

Aile Yardımı

Devlet kamu personellerine aile durumuna göre aile yardımında bulunuyor. Aile yardımı kamu personelinin eşinin çalışma durumuna, çocuk sayısına göre değişmekte. 2019 yılı için aile yardımı eş için 277 TL’dir. Çocuklar için ödenen aile yardımı tutarı ise şu şekilde; 72 ay ve daha küçük her bir çocuk için ödenen aile yardımının miktarı 64 TL, 72 aydan büyük her bir çocuk için ödenen aile yardımının miktarı ise 32 TL. 

Doğum Yardımı

Devlet kurumlarında çalışsın çalışmasın doğum parası tüm anne adaylarına ödenir. Bu yardım ile annelere Mayıs 2015 yılından sonra doğmuş 1 çocuk için 300 TL yardım yapılır. Çocuk sayısı 2 olursa yardım miktarı 400 olur. Eğer anne o tarihten sonra 3 veya daha fazla doğum yapmışsa 600 TL destek alır. 

Ölüm Yardımı

Devlet memuru vefat ettiğinde hak sahilerine ölüm yardımı ödemesi yapılır. Bunun dışında devlet memurunun çocuğu veya eşi vefat ettiğinde yine ölüm parası ödenir. 2019 yılı için eş veya çocuğun ölümünden dolayı memura ödenen ölüm yardımının miktarı 1.241 TL.

Cenaze Yardımı

Cenaze yardımı yurt dışında görevli memurlar için önemli. Yurtdışında görev yapan memurun beraberinde yaşayan ve bakmakla yükümlü olduğu çocuğu, annesi, babası, eşi hayatını kaybederse cenazenin Türkiye’ye getirilmesi için gerekli masraflar devlet tarafından ödenir. 

Yiyecek Yardımı

Devlet memurlarına sağlanan bir diğer destek ise yiyecek yardımı. Bu yardım yemek verme şeklinde sağlanıyor. Bu yardıma dair giderlerin bir kısmı kurum bütçesinden karşılanıyor. 

Giyecek Yardımı

Kamu kurumlarında görevli bazı kamu personellerine görev yaptıkları kadro unvanları ya da hizmet sınıflarına göre giyecek yardımı yapılabiliyor. Bu yardım, bazı personele giyecek bedelini nakit ödenme şeklinde olurken, bazı personele ise giyecek verme şeklinde olmaktadır.

Toplu Sözleşme İkramiyesi

Kamuda çalışan personellere sağlanan desteklerden bir tanesi de toplu sözleşme ikramiyesi. Bu destek, aylık ücretlerinden sendika aidatı kesilen memurlara (sendika üyesi), her yıl ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında maaşlarıyla birlikte toplu sözleşme ikramiyesi ödeniyor. 2019 yılında bu tutar 3 aylık süre için 97 TL. 

Sosyal Denge Tazminatı

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde görevli memurlara, en yüksek Devlet memuru aylığı tutarını aşmayacak şekilde her ay sosyal denge tazminatı ödenebiliyor.

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir