Kamu Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan görevde yükselme sınavı! İşte başvuru şartları

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada toplamda 1150 kişilik bir görevde yükselkme sınavı yapacağını duyurdu.Sınav, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından en az 60 puan alan kişilere sözlü olarak uygulanacak. Sözlü sınava, MBSTS puan sırasına dikkat edilerek her bir unvan için boş kadro sayısının üç (3) katı aday çağrılacak.

Ayrıca başvuru yapan adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor.

BAŞVURU ŞARTLARI

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

2. Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre kadrolu devlet memuru olarak çalışıyor olmak,

3. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesi nin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,

4. Başkanlığımızca 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (MBSTS) her hangi birinden en az 60 (altmış) puan almış olmak.

Başvuru şartlarını taşıyan adaylar; Başkanlık merkezinde çalışanlar birimlerine, taşra teşkilatında çalışanlar ise il ve ilçe müftülükleri veya dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürlüklerine 16 Aralık 2019 (saat 08:30) – 30 Aralık 2019 (saat 16:30) tarihleri arasında başvuru için gerekli belgelerle birlikte şahsen müracat etmelidir.

Yurtdışında ve askerde bulunan adaylar için başvuruyu üçüncü kişiler yapabilir.

Sınav Nasıl Olacak?

Başkanlık sınavın sözlü olarak gerçekleştirileceğini duyurdu.

Sınav konuları ve puanlaması;

a. Vaiz unvanı kariyer basamakları için;

Kur’an-ı Kerim (kıraat, anlam ve tefsir) (30 puan),Arapça (30 puan),Dini bilgiler (hadis, fıkıh, kelam, İslam tarihi ve İslam ahlakı) ve hitabet (30 puan), Başkanlık ve Devlet memurları ile ilgili mevzuat (10 puan).

b. Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım unvanlarının kariyer basamakları için;

1) Kur’an-ı Kerim (70 puan), Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlak konuları) (20 puan), Hitabet (KKÖ ve İH için)/Ezan ve ikamet (MK için) (10 puan) şeklinde olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir