Kamu Haberleri

Eğitim Bir Sen’den 3600 Ek Gösterge ve Sözleşmeli Öğretmenlik Açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Eğitim Bir Sen şubeleri tarafından organize edilen bazı etkinliklere katıldı. Bu etkinlikler kapsamında öğretmenlik konusuna dair açıklamalarda bulunan Latif Servi, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli öğretmenlik konularına değindi. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILSIN

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi konuşmasında sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını eleştirdi. Bu uygulamanının kısa vadeli çözümünün uygulamanın kaldırılması ve bu öğretmenlerin kadroya alınması olarak açıklayan Latif Servi, uzun vadeli çözümü teşvik olarak ifade etti. 

“Kalkınmada öncelikli bölgelerin öğretmen açığı sorunu ancak teşvik yöntemiyle çözülebilir. Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik gibi uygulamalar kalıcı çözüm getirmediği gibi, iş barışını ve huzurunu bozmakta, başta sözleşmeli öğretmenlerimiz olmak üzere, toplum vicdanını rahatsız etmekte, bazı dramların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, insan haklarına aykırı olan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, atamalar kadrolu yapılmalıdır”

EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Latif Servi konuşmasında ayrıca uzun zamandır kamu gündeminde yer alan ek gösterge konusuna dair açıklamalarda bulundu. Ek göstergenin bütün kamu görevlileri için çıkması gerektiğini ifade eden Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi şu açıklamada bulundu.

“Öğretmenlik mesleği bir kariyer mesleğidir, göstergesi de 3600’dür. Bütün kamu görevlilerine 600 ilave ek gösterge istiyoruz. Eğitimde en önemli şey öğretmen-öğrenci-eğitim ilişkisidir. Öğretmen yetiştiren fakülteden öğretmenliğe girişe, stajyerlik döneminden öğretmenlik dönemlerine ve özel okulları da kapsayan bir meslek kanunu talep ediyoruz.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir