Kamu Haberleri

Eğitim Bir Sen: Sözleşmeli Öğretmenlere Eş ve Mazeret Tayin Hakkı Sağlanmalı

Eğitim-Bir-Sen 45. Başkanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantı sonrası ise kamu ve eğitim gündeminin önemli konuları hakkında sendikanın görüşleri paylaşıldı. Toplantıda alınan kararları kamuoyuna da duyuran Eğitim Bir Sen’in sözleşmeli öğretmenlere dair almış olduğu kararlarda tayin hakkı ön plana çıktı. 

EĞİTİM BİR’DEN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE TAYİN HAKKI TALEBİ

Eğitim Bir Sen’den sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı verilmesi konusunda alınan karar kapsamında hükümetin atmış olduğu adım hatırlatıldı. 3+1 yıllık sözleşme sürecinin geçici çözüm olduğunun ifade edildiği kararda kalıcı çözüm kalıcı istihdam olarak açıklandı. 

Eğitim Bir Sen’in Sözleşmeli Öğretmen Kararı

”Sözleşmeli öğretmenlerimizin sorunlarına kısmi çözüm getiren ‘hizmet süresini 4 yıldan 3 yıla, kadroya atanma sonrası yer değişikliği talep sürelerini 2 yıldan 1 yıla indiren’ yasal düzenleme, önemli bir adım olmakla birlikte, geçici bir çözümdür. Nihai çözüm kadrolu istihdam, istihdamda güçlük çekilen bölgelerin kadro istikrarının reçetesi ise teşviki uygulamalardır. Sözleşmeli öğretmenler için yapılan 3+1 düzenlemesine ek olarak, 2019 Ağustos ayını da kapsayacak şekilde eş mazereti tayin hakkı tanınmalıdır.”

Eğitim-Bir-Sen 45. Başkanlar Kurulu toplantısında ayrıca kamu gündeminin diğer konularına dair de görüşler bildirildi. Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmeleri, 3600 ek gösterge giib konularda toplantıda ele alındı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir