Kamu Haberleri

EGM 2 Bin 500 Erkek Kadın Polis Alımı Başvuruları Başlıyor ! İşte Adaylarda Aranan Şartlar

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 2020 yılında Polis Meslek Yüksekokullarına (PMYO) 2 bin 500 kadın ve erkek polis alımı yapılacak. Polis alımları PMYO kapsamında TYT puanına göre gerçekleştirilecek. Buna göre göre kesin başvurular YKS sonuçlarının ardından alınacak. Buna göre PMYO’ya katılmak isteyen adayların YKS’ye katılmaları gerekmektedir.

2500 POLİS ALIMI YAPILACAK

2020 PMYO polis alımına başvuru yapmak isteyen adayların öncelikle Üniversiteye giriş sınavının ilk kısmı olan TYT ‘ye başvuru yapmaları gerekiyor. Bilindiği gibi PMYO polis alımı TYT ile yapılmaktadır. TYT başvuruları ise 6 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

PMYO polis alımı 250 kadın ve 2 bin 250 erkek aday olarak gerçekleştirilecek. 

ARANAN ŞARTLAR

PMYO polis alımı için adayarda aranan şartlar ise şöyle belirtildi:

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

– Lise ve dengi okul mezunu olmak

– Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır (Beden Kitle İndeksi 18.00-27.00 aralığında olması)

– Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak

– 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; 1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, 2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

– Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.

– Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

– Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak

– Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak

– Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

– Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak

– ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak (Taban puan 2018 yılında 260 , 2019 yılında ise 250 ‘ydi.)

– 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak

BAŞVURU DETAYLARI

Polis alımı için başvurular TYT sınav sonucu açıklandıktan sonra yapacaklardır. Ancak PMYO polis alımına başvuru yapmak isteyenlerin, başvurusu 6 Şubat günü başlayacak YKS ‘nin ilk oturumu olan TYT ‘ye müracaat etmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir