Kamu Haberleri

EGM 2019 POMEM Kadın/Erkek Polis, PÖH Alımı İlan Tarihi ve Yaş, KPSS ile Renk Körlüğü Şartları

On binlerce adayın 2019 yılında beklediği alımların başında polis alımları geliyor. Bu konuda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çok kapsamlı açıklamalarda bulunmuştu. 

Alımların ne zaman olacağına dair fikir veren Süleyman Soylu konuşmasında ayrıca yaş şartı, KPSS şartı, renk körlüğü ve boy konularında düzenlemeler olup olmayacağını da açıkladı. 

Kamuilanlari.com olarak bu haberimizde 2019 yılı Polis alımlarını, kadın PÖH alımları ve polis alımlarına dair diğer detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 YILI POLİS VE PÖH ALIMLARI 

Öncelikle üzerinde durulması gereken konu Polis Özel Harekat alımları. Bu konuda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında adayların önce POMEM ile polis olmaları daha sonra teşkilat içerisinden yapılan alımlarla PÖH olmalarını tavisye etmişti. Bunun yanında ise EGM Polis Akademisi Başkanlığı üzerinden kadın PÖH alımı yapacak. Bakan Soylu’nun açıklamalarına kadın polis özel harekat alımları en az lise mezunu seviyesinden olacak. 

PÖH alımlarının yanında POMEM kapsamında yapılacak polis alımlarının ne zaman yayımlanacağı ise az çok belli. Süleyman Soylu tarafından geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamalarda 2019 yılı POMEM ile polis alımlarının Ağustos ayı sonu Eylül ayı başı gibi yapılacağı belirtildi.

BAŞVURU ŞARTLARINDA DÜZENLEME

POMEM ile polis alımlarında adaylardan gelen talepler doğrultusunda bazı başvuru şartlarında değişiklik olacak. Bazı şartlar için ise düzenleme çalışmaları devam ediyor. Konuya dair son detaylar ise şu şekilde,

KPSS Şartı

Polis alımlarında bu konuda adaylara müjde geldi. Ancak her alanda olmayacak bu müjde. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu KPSS şartı konusunda yapmış olduğu açıklamasında önlisans mezunları için müjde verirken lisans mezunları için bir açıklamada bulunmadı. Bakan Soylu önlisans 70 olan KPSS şartının 65 puan olarak değiştirilebileceğini söyledi. Lisans için geçerli şart ise 60 puan. 

Yaş Şartı

Müjde verilmeyen alanlardan birisi de yaş şartı konusu oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuda net ifadeleri kullanarak konuya dair bir çalışma olmadığını ifade etti. Süleyman Soylu bu konuda 31 Aralık başvuru tarihinin 1 Ocak olarak değiştirilmesini örnek gösterdi.

Renk Körlüğü

İçişleri Bakanı Süleyman soylu yapmış olduğu konuşmasında renk körlüğü konusunda çalışmalar olduğunu dile getirdi. Bu konuda dünya standartlarına bakılacağını ifade eden Süleyman Soylu bu konuya dair şu ifadeleri kullanmıştı. ”Arkadaşlar çalışıyorlar, biz bir söz verdik. Uluslararası standartlara bakılacak. Sözümüz söz onlara bakılacak.”

Boy Şartı

Bu konuda da umutlu konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu diğer avrupa ülkelerinde uygulanan standartların inceleneceğini ve ona göre bir karara varılacağını açıkladı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir