Kamu Haberleri

EGM Bekçi Alımı Flaş Gelişme ! İşte KPSS Detayı

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bekçilik için verilen kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor. Bu görüşmeler sırasında yeni bir kanun teklifi verildi ve bekçi alımlarında KPSS şartının getirilmesi öngörüldü. Bu kanun teklifi ise CHP Milletvekili Ali Öztunç tarafından verildi. 

CHP’li Öztunç Bekçilikte Polis Akademisi ‘nin yazılı sınav yaptığını belirtti ve yazılı sınav olarak KPSS’nin esas alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca Ali Öztunç açıklamalarında bekçilik kanununa neden muhalefet ettiğini belirtti.

NEDEN MUHALEFET ETTİ?

Ali Öztunç açıklamlarında şu ifadelere yer verdi:

“Birkaç husus var. Birincisi AKP’ye güvenmiyoruz. Şu ana kadar 21 bin bekçi alınmış. 8 bin de bu yıl başlatılacak. Yani 30 bin kişilik bir silahlı kolluk gücü kuruluyor. Bu bekçiler KPSS ile değil yazılı ve sözlü sınavla alınacak. Liyakat ve adalet olmayacak. Bu alınan bekçilerin bir cemaate bırakılmayacağının garantisini de bu hükümet veremez, bu konuda da sabıkaları var. Geçmişte Emniyet’i nasıl FETÖ’ye teslim ettilerse bugün de on binlerce silahlı bekçiyi bir cemaate teslim edebilirler.

“BU BEKÇİLERİN KPSS İLE ALINMASI GEREKİR”

Bu bekçilerin KPSS ile alınması gerekir. Eğer mülakatta ısrar ediyorlarsa mülakatların çekim altına alınması önerimizin kabul edilmesi gerekirdi. Ama etmediler. Ayrıca bekçilere 41 günlük bir eğitim yeterli deniyor. 216 saat eğitim verilecekmiş. Demokrasi ve insan hakları eğitimi 6 saat, temel hukuk 18 saat, silah ve atış 54 saat gibi. Bu kadar kısa eğitim ile bir insanın eline bu kadar yetki ve silah verilemez. Ayrıca en az ortaokul eğitim şartı var. Bu da kabul edilemez. En az lise mezunu olma şartı aranmalı. Polisin yetkilerinin tamamı bekçiye veriliyor. Oysa bekçi tespit yapıp kolluk kuvvetine haber veren kişidir.”

Peki size göre bekçi alımında KPSS şartı getirilmeli midir? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden belirtebilirsiniz? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir