Kamu Haberleri

EGM Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde yapılan değişiklere dair bilgi verdi. 

Kamuoyuna söz konusu değişikliğini duyuran EGM’nin yapmış olduğu basın açıklaması.

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ GÖREV YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Emniyet Genel Müdürlüğü yayımladığı basın açıklamasında onay işlemlerinin Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulundan, Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve İçişleri Bakanı’nın onayına geçirildiği aktarıldı. 

Bunun yanında söz konusu evrak işlemlerinin elektronik ortamda da yapılabileceği aktarıldı. 

EGM Tarafından Yayımlanan Duyuru Metni

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 07.03.2019 tarihli ve 30707 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mevcut uygulamada fahri trafik müfettişliği için müracaat edenlerin müracaatlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi görevi Karayolu Trafik Güvenliği Kurulunca, onay işlemleri ise 703 sayılı KHK ile kaldırılan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunca yapılmakta iken, yapılan değişiklik ile bu görev ve yetki Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve İçişleri Bakanı’nın onayına bırakıldı.

Ayrıca trafik kural ihlali tespit tutanakları bir hafta içinde en yakın trafik birimine elden teslim edilmekte iken, yapılan düzenleme ile mevcut uygulamaya ek olarak fahri trafik müfettişleri tutanakları elektronik ortamda da düzenleyebilecek ve düzenledikleri tutanakları elektronik sistem üzerinden trafik kuruluşlarına gönderebilecek.

Bu değişikliklere ek olarak fahri trafik müfettişlerinin sayısı her ilde kayıtlı tescilli araç sayısının binde iki oranında belirlenmekte iken, yapılan düzenleme ile illerdeki müfettiş sayılarının belirlenmesinde, Yönetmelikte sayılanlarla birlikte engelli müfettişler de binde ikilik orana dahil edilmeyecek. ​Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​​​

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir