Kamu Haberleri

En Az 3 Bin 500 TL Maaş İsteyen Kamu İşçileri Hükümet İle Anlaşamadı

Kamu kurumlarında çalışan 200 bin kamu işçisinin maaşlarına yapılacak zam için görüşmeler geçtiğimiz günlerde başlamıştı. 

İşçi tarafını temsilen Türk İş Sendikası görüşmelerde yer alan hükümet adına Çalışma Bakanlığı TİS’te yer aldı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Toplu İş Sözleşmesi kapsamında hükümete taleplerini ileten işçi tarafı ile anlaşma sağlamadığı öne sürüldü. 

TİS GÖRÜŞMELERİNDE ANLAŞMA YOK

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; işçiler ile hükümet anlaşamadı ve 60 günlük grev süreci başladı. Bu konuya dair açıklama ise Türk İş Başkanı Ergün Atalay’dan geldi. Sendika başkanı Ataay konuya dair açıklamasında “Talep ettiğimiz atla deve değil. Rahatça nefes alacak bir ücret talep ettik” açıklamasında bulundu. 

Türk İş tarafından talep edilen en önemli talep düşük ücretle çalışan işçilerin maaşlarının 3 bin 500 TL’ye çekilmesi ve bunun yanında tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam  olmuştu. Bu taleplere ek olarak ilk altı 6 ay için yüzde 15 zam. Diğer 3 dönem ise enflasyon oranı artı yüzde 3 zam istemişti. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir