Kamu Haberleri

Engelli Personellerde 3600 Ek Gösterge Düzenlemesine Dahil Edilsin

Engelsiz Sağlık Çalışanları Sendikası (Engelsiz Sağlık-Sen) Genel Başkanı Kenan Önalan kamuyta engelli personel alımı ve engelli personellerin maaşlarının iyileştirilmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu kapsamda engelli vatandaşların hem çalışma şartlarında hemde emekliliklerinde iyileştirmeler yapılması gerektiğini söyledi.

ENGELLİ VATANDAŞLARA 3600 EK GÖSTERGE

Engelsiz Sağlık-Sen Genel Başkanı Kenan Önalan engelli vatandaşların sorunlarına dair açıklamasında, engelli vatandaşların daha maliyetli bir yaşam sürdüklerini ifade etti. 

Bu konuda örnekler veren Engelsiz Sağlık-Sen Genel Başkanı Kenan Önalan engelli vatandaşların 3600 ek göstergeye dahil edilmesi ile bazı sorunların çözülebileceğini ifade etti. Kamuya engelli personel alımları ile  de bilgi veren Kenan Önalan, kamuda kotanın dolmak üzere olduğunu ve ileride kamuya engelli personel alımı yapılmayacağını söyledi. 

Devlette personel ihtiyacının azaldığına işaret eden Engelsiz Sağlık Çalışanları Sendikası (Engelsiz Sağlık-Sen) Genel Başkanı Kenan Önalan engelli personel alım sayısının artırılmasını istedi.

“Engelliler 15 yılda emekli olabiliyorlar ve emekli oldukları zaman geçim sıkıntısı yaşıyorlar. Çünkü engellilik maliyetli bir şey. Bu konu mevzuatta yeniden düzenlenmeli. Örneğin, engellilerin 3600 ek göstergeye dahil edilmesi ya da engelli emekli maaşının daha yüksek olması gibi çözümler olabilir. Engellilerin kullandıkları telefon bile özelliklerinden dolayı daha maliyetli olabiliyor ya da görme engelli için evde konuşan bir kombi ihtiyacı olabiliyor. Engellilerin maliyetli bir yaşamı olduğu için emeklilik de ona göre planlanmalı. 3600 ek gösterge olduğu zaman 15 yıldan sonra emeklilik cazip olacaktır. Kadrolar boşalacak yerine başka engelli gelecektir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir