Kamu Haberleri

EYT’lilere İlk Kötü Haber: Herkes Hemen Emekli Edilmeyecek Süreç 10 Yıla Yayılacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak çok sayıda iddia gündemde yer almaya başladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası kurul oluşturulacak olması kapsamında kurulun emeklilikte yaşa takılan vatandaşların mağduriyetleri ile ilgili detaylı bir ve uzun süreli bir çalışma yapması bekleniyor. 

Bu çalışmaya dair ilk bilgiler ise basında yer aldı. İşte EYT’li vatandaşlar için sunulması planan ilk çözüm önerileri. 

EYT’LİLERİN DEVLETE MALİYETİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak bir rapor hazırladı. Söz konusu bu rapora ise Sözcü’den Fırat Atıcı’nın ulaştı.

Rapora göre; 2018 yılı sonunda Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların sayısı 5.954.225 kişi. Ayrıca raporda bu sayıdan her ay 50 bin kişinin emekli olarak düştüğü ifade edildi. Bu sayıya göre bir maliyet hesabının yapıldığı raporda Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların develete aylık maliyeti ortalama 1600 TL’den 8.647.878 TL olarak belirlendi. Ayrıca raporda EYT’lilerin devlete yıllık maliyeti 8.647.878.400 X 12= 103 milyar 774 milyon TL.

Raporda Dikkat Çeken Bölüm ise; 5.954.225 kişi olan Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların tamamının birden emekli edilmesinin mümkün olmadığı. EYT’lilerin emekli edilmesi için sürecin 10 yıla yayılacağının ifade edildiği EYT raporunda çeşitli nedenlerle emeklilik hakkı elde edemeyenlerin sayısının çıkması durumunda emekli olacakların sayısı 750 bin ile 1 milyon kişi aralığında olacağı öngörüldü. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir