Kamu Haberleri

EYT Yasası TBMM’den Geçerse Hangi Koşulları Sağlayanlar Emekli Olabilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgil olarak bir talimat vermiş ve kurul kurulmasını sağladı.

EYT yasası adına kurulun başkanlığını da Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkan Vekili Vedat Bilgin getirildi. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından somut adım atılmış olması Emeklilikte Yaşa Takılanları umutlandırmıştı. 

Peki eyt düzenlemesi meclisten geçerse kimler emekli olabilecek? Haberimizde ele alıyoruz.

EYT YASASI ÇIKARILIRSA KİMLER EMEKLİ OLABİLECEK?

EYT Yasası adına atılan adımlar sonrası konu merak araştırılmaya başlandı. Bizlerde EYT Yasası ile ilgili olarak Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş’a sorulan eyt soru ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. 

Soru: 06.02.2000 yılında ilk defa SSK’lı oldum. 2001 yılında bir çocuğum oldu. Bunun haricinde devamlı SSK’lı çalışıyorum. Bu durumda EYT çıkarsa hemen emekli olabilir miyim?

Cevap: Belirtmiş olduğunuz şartlara göre siz EYT kapsamında değilsiniz. EYT yasası çıksa bile sizi etkilemeyecektir. 7.000 gün prim ve 58 yaş şartını yerine getirdiğiniz tarihte emekli olabilirsiniz.

Soru: 05.11.1975 doğumluyum, 02.07.1992 SSK işe giriş tarihim. 5.738 prim gün sayım var. EYT çıkarsa emekli olabilir miyim?

Cevap: Şu anda 53 yaş 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5.600 gün prime tabi bulunmaktasınız. Bu durumda yaş dışında tüm şartları fazlasıyla yerine getirmiş bulunmaktasınız. Yeni çıkacak EYT yasası işe giriş tarihinizdeki kanunu esas alması hâlinde “55 yaşını doldurmamış olmakla beraber erkekler için 25 yıldan beri sigortalı bulunma ve en az 5.000 gün prim” yeterli olduğundan emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

EYT Konusuna dair bu soru cevapların yanında kurul başkanı olarak getirilen Vedat Bilgin’de açıklamalarda bulundu. Bilgin EYT konusunda homojen bir yapı olmadığını ve çalışmanın uzun soluklu olacağını duyurmuştu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir